Schulz: Yargının siyasi baskılardan uzak olmasını istiyoruz

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye’de yargı bağımsızlığı konusunda hassas olduklarını söyledi.

Schulz: Yargının siyasi baskılardan uzak olmasını istiyoruz
21 Ocak 2014 Salı 20:38

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye’de yargı bağımsızlığı konusunda hassas olduklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la ortak basın toplantısı düzenleyen Martin Schulz, Türkiye’de hukukun üstünlüğünün korunması ve erkler ayrılığı ilkesine saygı gösterilmesini istediklerini vurguladı. Schulz, “Bu, tartışmaya açılamayacak bir konu. Mesajın net bir şekilde alındığını düşünüyorum. Başbakan Erdoğan, kendi görüşlerini belirtti ve benim edindiğim izlenim şu ki, Türkiye Parlamentosu’nun çok ciddi bir şekilde bu durumu ele alıyor. Burada ifade edilen görüşmeler de Türkiye’de değerlendirilecektir. Özellikle raportörümüz ilerleme raporunda değerlendirmelerini yapacaktır.” dedi.

Yargı bağımsızlığı ile ilgili tartışmaların aynı zamanda AB’nin bazı üyelerinde de gündeme geldiğnii dile getiren Schulz, “Yargının rolü Avrupa’da da tartışılıyor. Biz, yargının bağımsızlığı konusunda endişelerimizi dile getiriyoruz ve siyasi baskılardan uzak olmasını istiyoruz. Bu konuda hassasiyet gösteriyoruz. Başbakanla her konuda aynı fikirde olmasak da kendisinin açık bir şekilde konuşmasını takdirle karşılıyorum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ise HSYK’nın yapısı ile ilgili değişiklik teklifi Komisyon’dan geçerken Avrupa’dan gelen bazı taleplerin de dikkate alındığını ifade etti ve “Genel Kurul’da yapılacak çalışmalarda yine ilave bazı gelişmeler olursa bunları da tabii değerlendirmeye açığız. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok. Bütün mesele en ideal şekilde HSYK yasasını çıkarmaktır.” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir. Bundan bugüne kadar asla taviz vermemiştir. Yasama organı ise yasal düzenlemeleri yaparken, dünyada hangi ülkede hangi kurumlar nasıl düzenlenmiştir. HSYK, Avrupa’da standardı olmayan bir kurumdur. AB üyesi ülkelerinin tamamına yakınında farklı uygulamaları vardır. Türkiye’de HSYK’nin şu andaki yapısı içerisinde yasama organı, halkı ciddi oranda rahatsız edici bazı yanlışların düzeltilmesi noktasında şu anda bir adım atmıştır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×