Sarkozy mahkemeye sevkedildi

Fransa'da nüfuzunu kötüye kullanma ve soruşturmanın gizliliğinin ihlal suçlamasıyla gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, polisteki sorgusunun ardından mahkemeye sevkedildi. Fransa eski cumhurbaşkanının, nüfuzunu kötüye...

Sarkozy mahkemeye sevkedildi
02 Temmuz 2014 Çarşamba 02:23

Fransa'da nüfuzunu kötüye kullanma ve soruşturmanın gizliliğinin ihlal suçlamasıyla gözaltına alınan eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, polisteki sorgusunun ardından mahkemeye sevkedildi.

Fransa eski cumhurbaşkanının, nüfuzunu kötüye kullanma suçlamasıyla Paris Yüksek Mahkemesi Mali Bürosu'nda hakim karşısına çıkacağı belirtildi. Nicolas Sarkozy'nin Bettancourt davasıyla ilgili gizli bilgileri öğrenmeye çalışmakla suçlandığı öğrenildi.

Dün aynı dava kapsamında gözaltına alınan Nicolas Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog ve Yargıtay yüksek savcısı Gilbert Azibert hakkında da soruşturma açılmasına karar verildi. Azibert'in avukatı Jose Allegrini, müvekkili hakkında görevini kötüye kullanma suçlamasıyla soruşturma açıldığını kaydetti. Allegrini hakimlerin, Sarkozy'nin cumhurbaşkanı olduğu 2007-2012 yılları arasında, Monaco'da prestijli bir makam karşılığında kendisiyle ilgili gizli yargı kararlarını Azibert'ten öğrenip öğrenmediğini araştırdığını söyledi.

Thierry Herzog'un avukatı Paul-Albert Iweins de müvekkili hakkında soruşturma başlatıldığını doğrulayarak, hiçbir delil olmadan böyle bir kararın alındığını savundu. Iweins, Fransa'da ilk kez bir avukatla müvekkilinin arasında geçen ses kayıtlarının bir soruşturmaya sebep olduğunu hatırlatarak mücadelelerinin süreceğini belirtti.

Soruşturma, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'den yasadışı seçim yardımı aldığı iddiaları sonrası Sarkozy'nin Nisan 2013'ten beri mahkeme kararıyla dinlemeye alınmasıyla ortaya çıkmıştı.

Nicolas Sarkozy'nin 26 Şubat'ta avukatı Thierry Herzog ile yaptığı konuşmada, kendisinin de yargılandığı Bettancourt davasıyla ilgili Yargıtay Savcısı Gilbert Azibert'ten usulsüz bilgi aldığı iddia edilmişti. Konuşmada, Herzog'un, emekliliği yaklaşan Azibert'in, Monaco'da devlet danışmanlığı görevinde mutlu olacağını eski cumhurbaşkanıyla paylaştığı belirtiliyor. Dinlemeye takılan bu konuşmalar sonrası hakimler Patricia Simon ve Claire Thepaut tarafından soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×