Sarkozy hakkında dava talebi

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkında, 2012 yılındaki seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ceza davası açılması talebinde bulunuldu.

Sarkozy hakkında dava talebi
05 Eylül 2016 Pazartesi 13:22

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle ceza davası açılması istendi.

Fransız basında yer alan haberlere göre, Paris Savcılığının finans birimi, 2012 yılındaki seçim kampanyasında usulsüzlük yaptığı suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Sarkozy hakkında ceza davası açılması talebinde bulundu.

Şubat ayında aynı suçlamayla hakkında dava açılan Sarkozy, kaybettiği son cumhurbaşkanı seçim kampanyasının finansmanında, tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyasını yürüten Bygmalion şirketinden sahte fatura almakla, Bygmalion şirketi de Sarkozy’nin seçim kampanyası masraflarını gizlemek için sahte fatura düzenlemekle suçlanıyor. Bu yöntemle seçim harcamalarının parti faaliyeti gibi gösterilip Sarkozy’nin seçim kampanyasında yasal sınır olan 22,5 milyon avronun üzerine çıkılmamasının sağlandığı ileri sürülüyor.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların harcayacağı yasal sınır 22,5 milyon avro olarak belirlenmişti. Bu skandal ortaya çıktığında partinin eski Genel Sekreteri Jean François Cope istifa etmek zorunda kalmıştı. Sarkozy hakkında daha önce "yetki suistimali" suçlamasıyla 2014 yılında bir dava daha açılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×