Şam'daki üçlü saldırıyı IŞİD üstlendi

Şam'da en az 60 kişinin hayatını kaybettiği üçlü saldırıyı IŞİD üstlendi

Şam'daki üçlü saldırıyı IŞİD üstlendi
01 Şubat 2016 Pazartesi 08:30

Sonhaberler.Com

Suriye'nin başkenti Şam'daki Seyyide Zeynep türbesi yakınlarında gerçekleşen üç bombalı saldırı sonucu en az 60 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye devlet televizyonu saldırılarda 100'ün üzerinde kişinin de yaralandığını aktardı.
Suriye devlet haber ajansı SANA'ya konuşan bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, silahlı grupların türbe yakınlarındaki otobüs garajında bomba yüklü aracı patlattığını aktardı.

Yetkili daha sonraysa iki intihar bombacısının kurtarma çalışmaları başlarken üzerlerindeki düzeneği havaya uçurduklarını belirtti.

HİZBULLAH'IN ETKİN OLDUĞU MAHALLEDE

Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının Lübnan Hizbullah'ın etkin olduğu bir Şam mahallesinde gerçekleştiğini de hatırlattı.
Suriye Başbakanı Vael Halki, saldırının 'terörist gruplar' tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, "Aldıkları üst üste yenilgilerin ardından moral yakalamayı amaçlıyorlar" dedi.

Seyyide Zeynep türbesi daha önce de silahlı gruplar tarafından hedef alınmıştı. Son saldırı Şubat 2015'te gerçekleşmişti.

MÜZAKERELER YÜRÜTÜLDÜĞÜ SIRADA

Türbe yakınlarındaki saldırılar, İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye hükümeti ve muhalefet heyetlerinin Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla müzakereler yürüttüğü sırada gerçekleşti.

Cenevre'de bulunan Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi, "Patlamalar muhalefet ve terör arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×