Rusya’dan Esed’e tansiyonu yükseltme uyarısı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye lideri Beşşar Esed’in yeni dönemde Cumhurbaşkanlığına aday olacağı yönünde açıklama yapmaması uyarısında bulundu.

Rusya’dan Esed’e tansiyonu yükseltme uyarısı
19 Aralık 2013 Perşembe 12:03

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye lideri Beşşar Esed’in yeni dönemde Cumhurbaşkanlığına aday olacağı yönünde açıklama yapmaması uyarısında bulundu. Dışişleri Bakan Yardımcısı bunun barış konferansı öncesi tansiyonu yükselteceğini savundu.

Lübnan’da yayın yapan el-Meydan televizyonuna konuşan Esed, görevi bırakmak istemediğini, ABD ve muhalif gruplardan gelen baskılara rağmen yeniden aday olacağını açıklamıştı. Esed’e göre, 2014’de yapılacak seçimlerde tekrar aday olmasının önünde engel bulunmuyor.

Interfax’a verdiği özel mülakatta Esed’i daha temkinli konuşmaya davet eden Bogdanov, "Bu tür retorik söylemler atmosferi etkiler ve tansiyonun düşmesine katkı sağlamaz…" dedi.

Cenevre’de Suriye krizinin çözümü için 22 Ocak’ta toplanacak konferansla ilgili hazırlıkların sürdüğüne değinen Rus diplomat, "Konferansın yaklaştığı şu günlerde hiç kimsenin provokasyonuna izin vermemeliyiz. Onlar da bundan kaçınmalı…" çağrısında bulundu.

Esed rejiminin devrilmesinin ya da zayıflatılmasının çeşitli radikal ve aşırılıkçı grupların Şam dahil bazı bölgelerde kontrolü ele geçirmesine neden olacağını hatırlatan Bogdanov, "Biz ABD’li ortaklarımız ve Lakhdar İbrahimi ile birlikte 19-21 Aralık tarihlerinde Cenevre’de olacağız. Konferans hazırlık çalışmalarını ve barış sürecini ele alacağız…" bilgisini verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×