Rusya'dan Esad'ı koruyan yeni oyalama planı

Suriye'deki savaşta Beşar Esad'a açıkça destek veren Rusya, muhalifler için oyalama taktikleri olarak kabul edilen plalarından bir yenisini ABD'ye sundu.Yeni planda da Esad'ın gitmesi yer almıyor

Rusya'dan Esad'ı koruyan yeni oyalama planı
09 Şubat 2016 Salı 20:42

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD yönetimine Suriye krizinin çözümü ve ateşkes konusunda yeni plan sunduklarını açıkladı. Planın çok basit birkaç maddeden oluştuğunu belirten Lavrov, “ABD’den bir an önce planımıza cevap bekliyoruz. Bu planın içeriği ile ilgili tek açıklayabileceğim madde Beşar Esad’ın hemen görevinden ayrılmasını öngörmüyor” dedi.

Esad kuvvetleriyle Rus savaş uçaklarının bombardımanı yüzünden Suriye’de yaşanmaya başlanan ikinci insanlık dramı kritik hal almaya başladığı sırada Rusya ateşkes ilan edilmesini de içeren yeni barış planını ABD’ye sunduğunu açıkladı.

Salı akşamı Rus basınından "Moskovskiy Komsomolets" gazetesine ilginç açıklamalar yapan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Biz Suriye ile ilgili ABD’ye yeni plan ilettik. Onlar da bu planı alarak üzerinde çalışmalarına başladı. En yakın zamanda Washington’dan olumlu mesaj bekliyoruz. Amerikan tarafına sunduğumuz planın çok basit olmakla birlikte maddelerini şu anda açıklayamıyorum. Ancak bir tek hususu aydınlatmak istiyorum. Yeni planda Beşar Esad’ın görevinden hemen ayrılması maddesi bulunmuyor” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×