Rusya: Ukrayna’nın uçağını biz düşürmedik

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait bir savaş uçağını düşürdükleri yönündeki iddiaların gerçek olmadığını açıkladı.Interfax’a konuşan Bakanlık yetkilisi, “Kiev yönetiminin bugüne kadar Rusya Savunma Bakanlığı’na yönelik...

Rusya: Ukrayna’nın uçağını biz düşürmedik
17 Temmuz 2014 Perşembe 18:53

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait bir savaş uçağını düşürdükleri yönündeki iddiaların gerçek olmadığını açıkladı.

Interfax’a konuşan Bakanlık yetkilisi, “Kiev yönetiminin bugüne kadar Rusya Savunma Bakanlığı’na yönelik yaptığı suçlamalar gibi bu da absürt bir iddia…” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Bilgi Merkezi Sözcüsü Adrey Lısenko, görev uçuşu yapan Su-25 savaş uçağının Rus savaş uçağı tarafından düşürüldüğünü söyledi. Lısenko, “Uçağımız dün yerel saatle 19.00’da düşürüldü. Pilot sağ kurtuldu.” dedi.

Ayrıca, diğer Su-25 savaş uçağına ayrılıkçı gruplar tarafından ateş edildiğini hatırlatan Lısenko, “Saldırıda uçak zarar gördü. Pilotumuz uçağı bölgeden uzaklaştırdı ve acil iniş yaptı. Pilotun durumu iyi, uçak tamir ediliyor.” diye konuştu.

Öte yandan ayrılıkçı gruplar her iki uçağı da kendilerin vurduğunu iddia etmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi de Ukrayna tarafından atılan roketlerden 15’den fazlasının sınır bölgesinde Rusya topraklarına düştüğünü açıkladı.

CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×