Rusya: Ukrayna’da Rus milislerin silahsızlandırılması öncelik hedef değil

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı milislerin silahsızlandırılmasının sorunun çözümü bağlamında Moskova için öncelikli hedef olmadığını ifade etti.Rus İnterfaks haber ajansına...

Rusya: Ukrayna’da Rus milislerin silahsızlandırılması öncelik hedef değil
05 Haziran 2014 Perşembe 17:53

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı milislerin silahsızlandırılmasının sorunun çözümü bağlamında Moskova için öncelikli hedef olmadığını ifade etti.

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Ryabkov, ilk önce ihtilafın ortaya çıkma nedenlerinin araştırılmasını istedi. Rus diplomat, “İlk önce ihtilafın ilk nedenlerini aramak ve ortadan kaldırmak lazm. Daha sonra da milislerin silahsızlandırılması lazım. Bu milisler Ukrayna’nın güneydoğusunda Rusya ve Rusça konuşan insanların çıkarlarını korumakta.“ dedi.

Ukrayna’nın cezalandırıcı operasyonunu bir an önce sona erdirmesini talep ettiklerini ifade eden Ryabkov, barış sürecinin başlatılması, siyasi mahkumların serbest bırakılması ve AGİT Yol Haritası bağlamında siyasi sürecin başlatılması gerektiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, bölgede hiç bir Rus güvenlik gücünün olmadığını, Rusya’dan askeri yardımın yapılmadığını iddia etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×