Rusya, Ukrayna ile askeri üs anlaşmasını iptal edecek

Rusya, Sivastopol’da Karadeniz Filosu’nun görev yaptığı askeri üsle ilgili anlaşmayı iptal etmek için hazırlıklara başladı.

Rusya, Ukrayna ile askeri üs anlaşmasını iptal edecek
28 Mart 2014 Cuma 17:23

Rusya, Sivastopol’da Karadeniz Filosu’nun görev yaptığı askeri üsle ilgili anlaşmayı iptal etmek için hazırlıklara başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, Rusya Güvenlik Konseyi’nde askeri üs anlaşmasının iptali ile ilgili hazırlıkların yapılması yönünde karar alındığını belirtti. Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol’un Rusya’ya bağlanmasının ardından, Kiev’e herhangi bir ödeme yapılması ya da doğalgaz fiyatlarında indirim yapılmasının gerek olmadığı düşünülüyor.


Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise Rusya’nın anlaşmayı iptal etmesi durumunda Karadeniz Filosu’nun Sivastopol’daki varlığının hukuk dışı olacağını iddia etti. Kiev’e göre, Rusya bölgeden filosunu gelecekte çekmek zorunda kalacağını da dikkate almalı.

Rusya’ya ait Karadeniz Filosu’nun Ukrayna topraklarında kalması ile ilgili olan anlaşma 1997 yılında imzalanmıştı. Anlaşma 2010 yılında tekrar gözden geçirilmiş ve 30 yıl daha ek süre alınarak 2042’ye kadar uzatılmıştı. Rusya da buna karşılık doğalgaz fiyatlarında her bin metreküp için 100 dolar indirim yapmayı kabul etmişti.

UKRAYNA’YA VERİLEN DOĞALGAZ 500 DOLARA ÇIKABİLİR

Ukrayna Geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya’nın indirimli doğalgaz anlaşmasını iptal ederek, doğalgaz fiyatlarını iki katına kadar çıkarmak istediğini söylemişti. Böylece Rusya bin metreküp doğalgaz için Ukrayna’dan 500 dolar isteyecek.

Fiyatların artması ile doğalgaz alımını kesme ihtimalleri olmadığını ifade eden Yatsenyuk, “Maalesef doğalgaz alımını son yıllarda çeşitlendiremedik.” eleştirisinde bulunmuştu.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Putin’le yaptığı görüşmede Nisan 2010’da Harkov’da imzalanan ve her bin metreküp için 100 dolar indirim öngören anlaşmanın temelinin kalmadığını söylemişti. Medvedev’e göre Kiev’in Moskova’ya ek 11 milyar dolar daha ödeme yapması gerekiyor. Bu durumda, Rusya’nın 2017 sonrası için öngörülen askeri üslerle ilgili kira anlaşmasına da ihtiyacı kalmadığı belirtiliyor.

Harkov’da imzalanan anlaşmaya göre Rusya’nın Sivastopol’da bulunan Karadeniz Filosu’na ait üs anlaşmasının 2017’de sona ermesinin ardından, 25 yıl daha uzatılması ve Ukrayna’ya da indirimli doğalgaz verilmesini öngörüyordu. Rusya vergiyi sıfırlayarak indirimi sağlarken, bütçenin 11 milyar dolar vergi kaybına uğradığı ifade ediliyor.

Bu kaybın Kiev yönetiminden talep edilmesinin hukuki olduğunu savunan Medvedev, “Anlaşmanın iptalinin ardından ön ödemeler geri alınabilir. Belge yok ve bizim ödememiz var. Ukraynalı ortaklarımız bu ödemenin hiçbir karşılığı olmadan yapıldığını düşünmemeli.” savunmasında bulunmuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×