Rusya: Şiddet ortamında seçimden bahsetmek gülünç

Doğu ve güney Ukrayna’da artan şiddet olaylarını değerlendiren Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, Ukrayna’da mevcut şartlarda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bahsetmenin gülünç olduğunu söyledi. Odesa kentinde sendika binasında...

Rusya: Şiddet ortamında seçimden bahsetmek gülünç
03 Mayıs 2014 Cumartesi 13:53

Doğu ve güney Ukrayna’da artan şiddet olaylarını değerlendiren Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, Ukrayna’da mevcut şartlarda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bahsetmenin gülünç olduğunu söyledi. Odesa kentinde sendika binasında çıkan yangında 46 kişinin ölmesi, Slavyansk ve diğer kentlerde 10’dan fazla sivilin yaşamını yitirmesini ise Rusya Dışişleri Bakanlığı sert bir dille kınadı.

Ukrayna’da artan şiddet olaylarına Kremlin’in nasıl bir cevap vereceği ile ilgili soruya yanıt veren Peskov, “Moskova, güney Ukrayna’dan binlerce çağrı alıyor. İnsanlar çaresizlik içinde Rusya’dan yardım istiyor. Tüm bu çağrılar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iletildi… Ben bu soruya cevap veremem, bu bizim için yeni bir konu.” değerlendirmesinde bulundu.

Odesa’da yaşananlar ve ülkenin güneydoğusunda tırmanan şiddet sarmalından sonra, Avrupa başkentlerinde ve Washington’da seçimlerden bahsetmeyi anlayamadığını, gülünç bulduğunu ifade eden Peskov, “Ülkenin meşru Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e düzeni sağlamak için daha bir kaç ay önce cezalandırıcı operasyona izin verilmezken, mevcut gelişmeler tüm değerlerden uzaklaştırıldığının en yüksek seviyede ilanı.” eleştirisi getirdi.

Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Rusya henüz tanımıyor. Moskova’ya göre anayasal değişiklikle ülkenin federasyon yapısı ve askeri tarafsızlığı garanti altına alındıktan sonra seçimlere gidilmeli.

Odesa’da yaşanan kanlı trajedi nedeni ile Putin’in taziyede bulunduğunu aktaran Peskov, “Putin, orada yaşamını yitirenlerin acılarını paylaşıyor. Biz Kiev’e resmi taziyede bulunmuyoruz. Çünkü orada resmi bir Kiev yok.” dedi. Putin, Kiev yönetiminin eylemlerinden infial duyuyor ve bunu suç olarak tanımlıyor.

Putin’in Ukrayna’da yaşanan gelişmeleri medyadan, istihbarat ve diğer kaynaklardan sürekli takip ettiğini aktaran Peskov, Rusya’nın Kırım’la birleşerek doğru bir karar aldığının da görüldüğünü ifade etti. Peskov, “Eğer Putin böyle bir duruş sergilememiş olsa, Kırım halkı da Rusya ile birleşme yönünde oy kullanmasa idi, benzer kanlı olaylar Kırım’da da yaşanacaktı.” hatırlatmasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, federasyon yanlılarına terör uygulandığı, bundan Sağ Sektör ve diğer radikal grupları şımartan Kiev yönetiminin sorumlu olduğu belirtildi. Slavyansk, Odesa ve diğer kentlerde yaşananların 21 Şubat ve 17 Nisan anlaşmalarının yükümlülüklerini yerine getirmekten çok uzak gelişmeler olduğunu savunan Rusya, Kiev ve Batılı ülkeleri sorumluluk almaya ve güç kullanımından vazgeçmeye çağırdı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×