Rusya parlamentosu Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme talebine onay verdi

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme talebine onay verdi.

Rusya parlamentosu Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme talebine onay verdi
01 Mart 2014 Cumartesi 18:58

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme talebine onay verdi.

Putin’in talebinde Kırım yerine Ukrayna ifadesini kullanması, Rus etnik topluluğun bulunduğu diğer doğu bölgelerine de Rus ordusunun gönderilebileceği şeklinde yorumlandı.

Parlamentoda yapılan görüşmede ABD Başkanı Barack Obama’nın asker gönderilmesi durumunda Rusya’nın sonuçlarına katlanacağı yönündeki açıklamaları tehdit olarak değerlendirildi. Obama’nın kırmızı çizgiyi geçtiği ve Rusya halkını incittiğini kaydeden Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Yuri Vorobyov, Washington’da bulunan Rus Büyükelçisinin de çağrılmasını istedi.

Kırım’dan gelen güvenlik talepleri, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi’nin çağrılarını dikkate alan Putin, Ukrayna’ya asker göndermek için Federasyon Konseyi’ne başvurmuştu.

Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in asker gönderilmesi konusunda talebinde Ukrayna’da oluşan olağanüstü durum ve Rusya vatandaşlarının güvenliğinin tehlikede olması gerekçe gösterildi. Rus liderin, Ukrayna’da siyasi durumun normalleşmesine kadar bir süre ile görev istemesi dikkat çekti.

Açıklamada Rus halkı ve uluslar arası anlaşmalar temelinde Ukrayna’da konuşlandırılan Rusya Silahlı Kuvvetleri personelinin hayatına yönelik tehdit olduğu vurgulandı ve Rusya Federasyonu Anayasası’nın 102. maddesinin 1. Bölümünün g paragrafı temelinde silahlı kuvvetlerin kullanılması için Federal Meclise başvurulduğu ifade edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın 6 bin civarında askerini bölgeye gönderdiğini iddia etmişti. Kiev, Moskova’yı çatışmaya yönelik provokasyon yapmakla suçluyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×