“Rusya, İran ve Suriye’nin, Cenevre-2 için gizli ajandası yok”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le Moskova’da Cenevre-2 hazırlıklarını ele alıyor.

“Rusya, İran ve Suriye’nin, Cenevre-2 için gizli ajandası yok”
16 Ocak 2014 Perşembe 11:28

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le Moskova’da Cenevre-2 hazırlıklarını ele alıyor. Bugün İranlı meslektaşı ile görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Lavrov, “Biz herhangi bir şeyi gizlemiyoruz. Bizim gizli bir ajandamız yok..” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’le bir araya geldiklerini, yarın da Suriye Dışişleri Bakanı Muallim’le görüşeceğini kaydeden Lavrov, “Bu üçlü bir proje içinde olduğumuz anlamına gelmiyor.” hatırlatmasında bulundu.

Rusya, İran ve Suriye’nin Suriye krizine yönelik yaklaşımlarının aynı olmadığını kaydeden Lavrov, “Biz Suriye’nin bağımsız ve egemen bir ülke olmasını, toprak bütünlüğünün korunmasını, tüm etnik, dini ve diğer gruplara eşit haklar verilmesini savunuyoruz. Böylece Suriye komşuları ile birlikte barış ve güvenlik içinde yaşayabilir. Biz, Suriye halkı ve İran Suriye’de terörün yuvalanması ile yakından ilgili…” ifadelerini kullandı.

Rus bakan Suriye’de krizin çözülmesine yönelik yöntemlere sadece Suriye’de yer alan tarafların karar vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad ise İnterfax’a yaptığı açıklamada İran, Suriye ve Rusya dışişleri bakanlarının Cenevre 2 hazırlıkları için üçlü bir görüşme yapacaklarını söyledi.

HÜKÜMET VE MUHALEFET DOĞRUDAN GÖRÜŞECEK

22 Ocak’ta gerçekleşecek konferansın bir günden fazla süreceğine değinen Rus bakan, muhalefetin temsilcileri ve Suriye hükümeti temsilcileri arasında birden fazla doğrudan görüşmelerin olacağını belirtti. Lavrov, “Hiç kimse ne kadar süreceğini bilmiyor. İlk oturumla ilgili zaman koordine edilmeye çalışılıyor. Birkaç oturum olabilir. Bu yüzden Cenevre 2 sadece 22 Ocak’ta başlayacak.” bilgisini verdi.

İRAN CENEVRE 2’DE HERHANGİ BİR ÖNKOŞULU KABUL ETMEYECEK

Cenevre 2’ye katılımları ile ilgili değerlendirmede bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, diğer katılımcı ülkelere uygulanmayan herhangi bir ön koşul kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

ABD, 30 Haziran 2012’de ilki yapılan Cenevre konferansının sonuçlarının kamuoyu önünde kabul ettiklerini açıklamamaları durumunda Tahran’ın Cenevre-2’ye katılımının mümkün olmadığını açıklamıştı.

İranlı bakan değerlendirmesinde, “Eğer herhangi bir ön koşul ortaya konacaksa, İran konferansa katılmayacak…” dedi. Zarif, Suriye’de siyasi çözümü daha ilk günden bu yana desteklediklerini savundu ve Cenevre’de yapılan ilk konferansı alkışladıklarını hatırlattı. CİHAN

“Rusya, İran ve Suriye’nin, Cenevre-2 için gizli ajandası yok”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×