Rus öğrenciler devlet bursuyla Oxford’da okuyacak

Rus öğrencilerin Oxford ve Cambridge gibi dünyanın ünlü üniversitelerinde yükseköğrenim görmelerini sağlayacak kararname Başbakan Dimitri Medvedev tarafından onaylandı. Yeni yasayla birlikte öğrencilerin yurtdışı öğrenim masraflarını...

Rus öğrenciler devlet bursuyla Oxford’da okuyacak
23 Haziran 2014 Pazartesi 17:38

Rus öğrencilerin Oxford ve Cambridge gibi dünyanın ünlü üniversitelerinde yükseköğrenim görmelerini sağlayacak kararname Başbakan Dimitri Medvedev tarafından onaylandı. Yeni yasayla birlikte öğrencilerin yurtdışı öğrenim masraflarını devlet karşılayacak.

Onaylanan kararnameye göre, Rus öğrencilere verilecek bursun miktarı en fazla 1,5 milyon ruble (44 bin dolar) olacak. Rus öğrencilerin alacağı bu para Oxford, Yale, Cambridge gibi prestijli üniversitelere okumalarına yetiyor.

Ayrıca öğrenciler isterlerse, Türkiye’deki bir üniversitede de istekileri alanda yükseköğrenim yapabilme şansı buluyor.

Öğrencilerin yurtdışında öğrenimi tamamlayanların, Rusya’daki bir şirkette en az 3 yıl boyunca çalışma zorunlulukları bulunuyor. Bursu alanların bu şartı yerine getirmemeleri durumunda, aldıkları para miktarınca cezaya çarptırılacak.

Yeni kararnameden 2014-2016 döneminde 1500’den fazla öğrencinin yararlandırılması planlanıyor. Program için Federal bütçeden 3 yıllığına 4,4 milyar ruble para ayrıldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×