Rumlara göre Türk araştırma gemisinin çalışmaları tahrik niteliği taşıyor

Rum siyasi partileri, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine tepki gösteri.

Rumlara göre Türk araştırma gemisinin çalışmaları tahrik niteliği taşıyor
31 Ocak 2014 Cuma 14:38

Rum siyasi partileri, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine tepki gösteri. Parti yetkilileri, Rum Yönetimi’ni, “tahrik” diye niteledikleri bu durumu Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'ne (AB) şikâyet etmeye çağırdı.

Rum Demokrat Partisi (DİKO), Basın Sözcüsü Hristiana Erotokritu aracılığıyla yaptığı açıklamada Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Rum Yönetimi’nin tek yanlı münhasır ekonomik bölge ilan ettiği deniz bölgesi içerisindeki hareketlerini “ihlal” ve “tahrik” olarak niteledi ve bunun görmezden gelinemeyeceğini savundu.

Erotokritu, Rum Yönetimi’ni, BM nezdinde “gerekli girişimlerde” bulunmaya ve Barbaros’un faaliyetlerinin, “Türk tarafını da ilgilendiren ana yönler ‘kapatılmadan’ başlamaması gereken müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına ölümcül darbe vurduğu mesajını vermeye” çağırdı.

Sosyalist EDEK de Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin sözde Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin 4, 5 ve 6’ncı parselleri” içerisindeki faaliyetlerinin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına karşı tahrik” diye niteledi. “Hükümeti, Türk tahriklerine karşı pasiflikten vazgeçmeye çağırıyoruz” diyen EDEK durumun BM’ye ve AB’ye şikâyet edilmesini istedi.

EURO.KO Başkan Vekili Mihalis Yorgallas da Kıbrıs’ın Batı denizinde 13 Mayıs’a kadar araştırma yapacağını açıklamasının “sondaj kuyularının güvenliği” konusunu yeniden gündeme getirdiğini savunarak “Doğalgazı değerlendirme çabalarımızın başarısı sondaj kuyularının güvenliğine bağlıdır. Bu koruma örgütünü yaratmak için ilgili ülkelerle işbirliğine gitmeliyiz.” görüşünü ortaya koydu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×