Rumlar, 57 yıl sonra Gazimağusa'da ayin yaptı

Kıbrıslı Rumlar, KKTC'nin Gazimağusa bölgesinin Suriçi semtindeki Georgios Kserinos (Nastüryan) Kilisesi’nde 57 yıl sonra ayin düzenledi.

Rumlar, 57 yıl sonra Gazimağusa'da ayin yaptı
08 Aralık 2013 Pazar 15:53

Kıbrıslı Rumlar, KKTC'nin Gazimağusa bölgesinin Suriçi semtindeki Georgios Kserinos (Nastüryan) Kilisesi’nde 57 yıl sonra ayin düzenledi. Mağusa İnisiyatifi ile Güney Kıbrıs’taki “Mağusa Kentimiz” isimli örgütün birlikte organize ettiği ayine, yüzlerce Rum katıldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sanat Tasarım Merkezi olarak kullanılan binada en son 1956 yılında ayin düzenlenmişti. Bu tarihte Suriçi’nde yaşayan Türk ve Rumlar arasında çıkan anlaşmazlık sonucu Rumlar, Suriçi’nden çıkarılmış ve bir daha ayin yapılamamıştı.

Ayin sırasında Güney Kıbrıs’taki bir vakıf tarafından kilisenin tarihini Rumca, İngilizce ve Türkçe dillerinde anlatan broşürler de dağıtıldı. Broşürde yeralan kiliseyle ilgili bir efsaneye göre, kendisini öldürmek isteyen düşmanından kurtulmak isteyen kişi, kilisenin zemininden aldığı tozları surların üzerine çıkarak savurursa düşmanı, bir yıl içerisinde ya ölüyor, ya da adayı terk etmek zorunda kalıyor.

Tarihi ayine Mağusa Rum Belediye Başkanı Aleksis Galanos da katıldı. Galanos’u Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp karşıladı.

GALANOS: MÜZAKERELER BAŞLASIN, BİRLEŞİK KIBRIS’LA TAMAMLANSIN

Mağusa Rum Belediye Başkanı Aleksis Galanos, 57 yıl sonra kilisede ibadet yapılması nedeniyle önemli bir gün yaşadıklarını belirterek, katkıları nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ’a teşekkür etti.

"Biz bir birbirimizi tanıyoruz." diyen Galanos, önümüzdeki hafta Maraş’la ilgili vizyonlarını içeren önemli açıklamalarda bulunacağını belirtti ancak detay vermedi. Geleceğe baktıklarını söyleyen Galanos, iki toplum liderinin görüşmelere başlayarak müzakerelerini birleşik Kıbrıs’la tamamlamalarını umut ettiğini söyledi.

Galanos, Maraş’ın eski sahiplerine verilmesini beklediklerini, ayrıca Gazimağusa Suriçi’nin UNESCO dünya mirası listesine alınması için çalışacaklarını, Gazimağusa Limanı’nın da AB normlarında açılmasını istediklerini söyledi.

KAYALP: BİRBİRİMİZİ ANLAMAK İÇİN ÖNEMLİ

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, kent için önemli bir gün olduğunu belirterek, 57 yıl sonra ayin yapılmasının yanında Mağusalıların birbirlerini anlama açısından da önemli etkinlik olduğunu söyledi.

Kayalp, farklılıklar olabileceğini ancak bu farklılıkları hoşgörüyle karşılayarak ortak noktalarda anlaşılabileceğini ifade etti. CİHAN

Rumlar, 57 yıl sonra Gazimağusa'da ayin yaptı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×