Rum Başpiskopos: Türkler aklını başına alsın yoksa müzakereler çöker

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos “Hepimiz Türk başbakanın, cumhurbaşkanının ve dışişleri bakanının utanmadan iki devletten söz ettiğine şahit oluyoruz.

Rum Başpiskopos: Türkler aklını başına alsın yoksa müzakereler çöker
24 Şubat 2014 Pazartesi 13:08

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos “Hepimiz Türk başbakanın, cumhurbaşkanının ve dışişleri bakanının utanmadan iki devletten söz ettiğine şahit oluyoruz. Türkler akıllarını başlarına almazlarsa müzakereler çöker." tehditinde bulundu.

II. Hrisostomos Kıbrıs konusunda misyonlarının farkında olduklarını her zaman olduğu gibi bu ülkenin iyiliği için görevlerini yaptıklarını savundu. Kıbrıslı Türklere Rumlarla bir arada yaşayabildiklerinin görülmesi için müzakerelere daha önceden başlanması gerektiğini ifade eden Rum Başpiskopos, müzakerelerin çok yakında bataklığa saplanacağını iddia etti. Rum lider buna gerekçe olarak da "Türkler ve Ankara net bir federasyondan söz etmedi, etmiyor, etmeyecek." dedi.

Başpiskopos Hrisostomos, "İki devlet federasyon değildir. Akıllarını başlarına almalarını diliyorum. Akıllarını başlarına almazlarsa, çözüme gideceğimizi zannetmesinler, müzakereler çöker. Kilise’nin tutumu budur." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×