Rubin: Kıbrıs sorununda 2014'te tarihi ilerleme kaydedilebilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin, Kıbrıs sorununda 2014 yılında tarihi bir ilerleme kaydedilebileceğini söyledi.

Rubin: Kıbrıs sorununda 2014'te tarihi ilerleme kaydedilebilir
08 Nisan 2014 Salı 16:43

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin, Kıbrıs sorununda 2014 yılında tarihi bir ilerleme kaydedilebileceğini söyledi. Rubin bu sürece ABD'nin desteğini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkileri Bürosu’nda Müsteşar Yardımcısı görevini yürüten Eric Rubin arasındaki görüşme bir saat sürdü.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayında basının sorularını da cevaplayan Rubin, Derviş Eroğlu ile çok iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini, ABD'nin müzakere sürecinin başarıya ulaşması için iki halk ve liderin çabalarını desteklediğini kaydetti.

“Sürecin başarıyla sonuçlanması için ABD’nin mümkün olan her yardımı yapmaya hazır olduğunu ifade ettim.” diyen Rubin, ABD’nin güven artırıcı önlemler veya iki toplumun yararına olacak çalışmalara yardımcı olmaya da hazır olduğunu kaydetti.

Rubin, “Bu yılın tarihi bir ilerleme kaydedileceği bir yıl olacağından çok ümitliyiz ve desteklemek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

"MARAŞ KONUSU LİDERLERİN TARTIŞACAĞI BİR KONUDUR"

Maraş konusunun toplantıda tartışılıp tartışılmadığı sorusuna karşılık Rubin, toplantıda müzakerelerin detaylarının ele alınmadığını, bunların iki lider tarafından tartışılması gereken konular olduğunu aktardı. Rubin, toplantıda sadece ABD’nin sürece desteğinin değil iki toplumun yararına olabilecek önlemlerin de ele alındığını kaydetti.

ABD’nin müzakere sürecinin takvimlendirilmesini tercih edip etmediği sorusuna karşılık Rubin, “Hızlı bir sürece ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz. Bu yıl hızlı bir ilerleme kaydetmek mümkündür. Desteğimiz de bunadır. Takvim belirlemek bize düşen bir iş değildir.” ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×