Putin’siz G7’de gündem Rusya ve Ukrayna

Ukrayna politikaları nedeni ile Rusya’nın üyeliğini askıya alan G7 ülkeleri Soçi yerine, Brüksel’de toplandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davet edilmediği zirvede, gündem Rusya. Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferde...

Putin’siz G7’de gündem Rusya ve Ukrayna
05 Haziran 2014 Perşembe 10:43

Ukrayna politikaları nedeni ile Rusya’nın üyeliğini askıya alan G7 ülkeleri Soçi yerine, Brüksel’de toplandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davet edilmediği zirvede, gündem Rusya. Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferde önemli katkısı olan Normandiye Çıkarması’nın 70. yıl dönemi törenleri için Fransa’da yapılacak törene ise Putin davetli. Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana Doğu-Batı arasında yaşanan en büyük krizin ardından ilk kez Putin, Batılı liderlerle bir araya gelmiş olacak.

Putin, Fransa ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile diyaloga hazır olduğunu açıkladı. ABD’yi binlerce kilometre ötede askeri üs bulundurmakla suçlayan Rus lider, “Bu kendi tercihi, ben hazırım.” dedi. Obama da Varşova’da düzenlenen basın toplantısında, Putin’in Fransa’da olacağını, kendisini orada görebileceğini söyledi. Ancak iki liderin resmi bir görüşme programı olmamasına rağmen Putin, Almanya, İngiltere ve Fransa liderleri ile ikili görüşmeler yapacak.

Ukrayna’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da Fransa’da olacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na yakın düşünce kuruluşu uzmanı Fyodor Lukyanov, The Moscow Times’a yaptığı değerlendirmede, “Herkes Putin’in Poroşenko ile görüşmesini bekliyorum. Bu Rusya’nın yeni Ukrayna Cumhurbaşkanını tanıması anlamına gelebilir…” değerlendirmesinde bulundu.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da hazır bulunacağı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Kanada Başbakanı Stephen Harper katıldı. İki gün sürecek zirvede Ukrayna krizindeki son gelişmeler ele alınacak.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov yaptığı değerlendirmede Rusya’nın G7'ye yeniden dahil olması konusunda herhangi bir işaret almadıklarını, Rusya’nın da şimdi ya da yakın gelecekte böyle bir isteğinin olmadığını ifade etti. Yeni formatın herhangi bir değer katmadığı gibi negatif görünüm oluşturduğunu savunan Riabkov, Ukrayna krizi gibi uluslar arası sorunların yaşandığı bir dönemde bu tür mekanizmalara daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×