Putin ve Merkel, Ukrayna krizine etkin çözüm arıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve AGİT askeri temsilcilerinin salıverilmesi konusunu ele aldı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, iki lider enerji güvenliği ve doğalgaz...

Putin ve Merkel, Ukrayna krizine etkin çözüm arıyor
05 Mayıs 2014 Pazartesi 01:08

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve AGİT askeri temsilcilerinin salıverilmesi konusunu ele aldı. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, iki lider enerji güvenliği ve doğalgaz alımı konularını da değerlendirdi.

Merkel, Donetsk’de tutuklanan Alman askeri gözlemci dahil, AGİT gözlemcilerinin salıverilmesinde yardımı nedeni ile Putin’e memnuniyetini ifade etti.

Putin ve Merkel, Ukrayna’da tansiyonun düşürülmesi için, özellikle de AGİT aracılığı ile etkin bir uluslar arası tedbir alınmasının önemine dikkat çekti.

Bu çerçevede AGİT Dönem Başkanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter 7 Mayıs’ta Moskova’ya gelecek ve süreci ele alacak.

Putin, mevcut Kiev yönetimi ile güneydoğu Ukrayna yerel temsilcileri arasında doğrudan diyalog kurulmasına ihtiyaç olduğunu yineledi.

Putin ve Merkel, Rus doğalgazının arz güvenliği ve transit konusunun müzakere edildiği Rusya-AB-Ukrayna temsilcilerinin katılımı ile Varşova’da yapılan zirve sonuçlarını da değerlendirdi.

CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×