Putin: Ukrayna’da Rus askeri ya da özel birliği yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Minsk’te düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’da Rusya’ya ait herhangi bir asker ya da güvenlik görevlisinin olmadığını söyledi. Putin’e göre ABD’nin yanlış politikaları nedeni ile Ukrayna’da...

Putin: Ukrayna’da Rus askeri ya da özel birliği yok
30 Nisan 2014 Çarşamba 02:38

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Minsk’te düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’da Rusya’ya ait herhangi bir asker ya da güvenlik görevlisinin olmadığını söyledi. Putin’e göre ABD’nin yanlış politikaları nedeni ile Ukrayna’da darbe oldu ve sonrasında yaşananlar Batılı ülkeler tarafından öngörülemedi.

Rusya’nın özel birliklerinin Ukrayna’da olduğuna dair iddiaların dile getirildiğini ifade eden Putin, “Ben sorumluluğu alarak söylüyorum ki, orada herhangi bir Rus asker, eğitmen, özel birlik, ordu ya da başka birileri yok.” dedi.

Ukrayna’da karışıklığı Batılı ülkelerin çıkardığını, şimdi bunu çözmek için Rusya’yı davet ettiklerini kaydeden Rus lider, “Bu çözülebilir mi? Çözülebilir. Bunun için tüm tarafların Cenevre anlaşması çerçevesinde müzakere masasına oturması gerekiyor. Ukrayna’da muhalif liderlerin hapisten çıkarılması lazım. Onlar bu insanlarla doğrudan diyaloga geçmeli. Sağ Sektör ve diğer radikal gruplar silahsızlandırılmalı. Ukrayna’nın diğer bölgelerinde yaşayanlara eşit davranılmalı.” önerisinde bulundu.

ABD’nin Ukrayna’da süreci başından beri yönettiğini, ancak ilk sıralarda gölgede kalmayı tercih ettiğini savunan Putin, Ukrayna’nın lehine olmayan bir anlaşmayı imzalatmak için AB ile birlikte baskı uygulandığını söyledi. Rus lidere göre, Ukrayna eski yönetiminin buna karşı çıkması üzerine, Batılı ülkeler güç kullanma dahil farklı senaryoları uygulamaya koydu. Anayasa karşıtı bir darbe yaparak iktidar devrildi ve sonrasında bunun nelere mal olacağı hesaplanmadı.

Ukrayna’da bir kısım insanların bu şekilde bir hükümet değişimini olumlu bulduğunu ancak çok kimsenin de buna karşı çıktığını hatırlatan Putin, süreçte yaşananların demokratik olmadığını vurguladı. Putin’e göre, sorunun çözümüne yönelmek yerine Rusya’ya yaptırım paketleri hazırlamak Batı açısından mantığın kaybolduğu anlamına geliyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×