Putin, Obama ile Ukrayna, Suriye ve Irak’ı görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceden belirlenen takvime uygun olarak ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. İki lider Ukrayna’da barışın sağlanması, Suriye krizi ve Irak’ta IŞİD’in kentleri ele geçirmesini ele aldı.Kremlin’den...

Putin, Obama ile Ukrayna, Suriye ve Irak’ı görüştü
24 Haziran 2014 Salı 03:03

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceden belirlenen takvime uygun olarak ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü. İki lider Ukrayna’da barışın sağlanması, Suriye krizi ve Irak’ta IŞİD’in kentleri ele geçirmesini ele aldı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, görüşmede doğu Ukrayna’da ateşkesin sağlanması ve doğrudan görüşmelerin başlamasının krizin normalleşmesi için öncelik olduğunun altını çizdi. İnsani sorunların çözümü ve sivillere acil yardımın götürülmesi için acil tedbirlerin alınmasını vurguladı.

Rus lider, IŞİD’e karşı Irak hükümetinin barış ve güven ortamını sağlamak için ortaya koyduğu mücadelesini desteklediklerini kaydetti. Putin ve Obama IŞİD’in eylemlerinden duydukları endişeleri paylaştı.

Putin ve Obama görüşmede Suriye’de yaşanan gelişmeler ve ülkeden kimyasal silahların tamamı ile çıkarılmasını ele aldı. Liderler İran'ın nükleer programını da değerlendirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×