Putin: NATO’nun genişlemesinden korkmuyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişlemesinden korkmadıklarını, Rusya’nın herkesi boğabileceğini söyledi.

Putin: NATO’nun genişlemesinden korkmuyoruz
17 Nisan 2014 Perşembe 15:28

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişlemesinden korkmadıklarını, Rusya’nın herkesi boğabileceğini söyledi. Halkın yönelttiği 2 milyon soru arasından seçilen sorulara canlı yayında cevap veren Rus lider, “Biz korkmuyoruz, ben korkmuyorum, hiç kimse de korkmamalı. ” dedi.

NATO’nun genişlemesi ile ilgili planları değerlendiren Rus lider, NATO yönetiminin daha önce doğuya doğru genişleme çabası olmayacağı yönündeki taahhütleri hatırlattı ve ittifakın Varşova Paktı ülkeleri, Baltık ülkeleri ve eski Sovyet ülkeleri ile büyüdüğünü söyledi.

“Bunu niçin yapıyorsunuz? Bunun anlamı ne? Onlara birilerinin saldıracağını mı düşünüyorsunuz?” sorularını yönelten Putin, “Bu sizin işiniz değil. Halklar ve ülkeler kendi güveliklerinin metodu konusunda tercih hakkına sahip…” uyarısında bulundu.

Askeri blokun Rusya sınırlarına doğru gelmesinin endişe ve soru işaretleri oluşturduğunu kaydeden Putin, “Biz de buna karşı bir kısım adımlar atmak zorundayız. Bu doğru, bunu kimse bize yalanlayamaz….” ifadelerini kullandı.

NATO’nun genişlemesinin Rusya açısından “boğucu bir etkisi” olup olmadığı ile ilgili soruya yanıt veren Putin espri yaparak, “Biz herkesi boğarız, korkmayın.” şeklinde konuştu.

KIRIM’IN İLHAKI NATO’NUN GENİŞLEMESİ İLE BAĞLANTILI

Kırım’ın Rusya’ya dahil olmasının NATO’nun Ukrayna’yı da içine alacak şekilde genişleme ihtimali ile de bağlantılı olduğunu kabul eden Rus lider, Rus askeri varlığı Karadeniz Bölgesi’nden çıkarılacağını, NATO gücünün bu topraklara yerleşeceğini savundu.

Kırım’ın ilhakının askeri bir operasyonla olmadığını, halkın kendi tercihi olduğuna dikkat çeken Rus lider, “Eğer NATO askerleri oraya gitse ve silahlarını yerleştirseydi, bu bizin jeopolitik olarak çok anlamlı olurdu. Rusya Karadeniz Bölgesi’nden çıkmak zorunda kalacaktı.” tespitinde bulundu.
CİHAN

Putin: NATO’nun genişlemesinden korkmuyoruz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×