'Putin Beni Öldürecek' Diyen Muhalif Lidere Suikast

Ukrayna'daki savaşa karşı çıktığı için Vladimir Putin tarafından öldürülebileceğini söyleyen muhalif lider Boris Nemtsov, Moskova'da uğradığı saldırıda yaşamını yitirdi.

'Putin Beni Öldürecek' Diyen Muhalif Lidere Suikast
28 Şubat 2015 Cumartesi 08:51

Pazar günü Ukrayna'daki savaşın protesto edileceği iri bir gösteriye hazırlanmakta bulunan muhalif önder Boris Nemtsov, Rusya'nın başkenti Moskova'da öldürüldü. Rusya Soruşturma Komitesi, Bolshoi Moskvoretsky Köprüsü'nde yürüyen 55 yaşındaki Nemtsov'a bir araçtan 7-8 el ateş açıldığını belirtti. İçişleri Bakanlığı ise 23.40'ta 4 kurşunun Nemtsov'a arkadan isabet ettiğini açıkladı.

EN DENEYİMLİ DEDEKTİFLER GÖREVLENDİRİLDİ

Saldırganın kimliği henüz belirlenemedi. Doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bağlı bulunan Rusya Soruşturma Komitesi, en uzman dedektiflerin olayla ilgili görevlendirildiğini belirtti.

VLADİMİR PUTİN'DEN KINAMA

Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, cinayetin bir kiralık katil nedeni ile işlendiği anlamında izler bulunduğunu söyledi. Putin'in cinayeti kınadığını belirten Peskov, cinayetin bir provokasyon olabileceğini anlatım etti. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yelena Alekseyeva ise Nemtsov'un vurulduğu sırada müşterek yürüdüğü Ukraynalı kadının sorgulandığını açıkladı.

'PUTİN BENİ ÖLDÜRECEK' DEMİŞTİ

Nemtsov, Ukrayna'daki çatışmalardaki tutumu sebebi ile karşı geldiği Putin'in kendisinin ölümünü isteyebileceğinden endişelendiğini söylemişti.

2000-2004 içerisinde Putin'in altında Başbakanlık oluşturan muhalif önder Mikhail Kasyanov, Nemtsov'un gerçek için savaştığını söyledi. ''Muhalif bir liderin Kremlin'in duvarlarının dibinde vurulması hayallerin ötesinde. Tek bir şey söylenebilir: Gerçeği söylediği için vuruldu'' dedi.

NEMTSOV KİMDİR?

Nizhny Novgorod kentinde valilik yaparak siyasal kariyerine başlayan Nemtsov, 1990'lı yılların sonunda Boris Yeltsin'in yurt başkanlığı esnasında başbakan yardımcısı olmuştu.

Nemtsov, 2003'te parlamentodan ayrıldıktan sonra pek aşırı muhalif oluşumu kurdu ve onlara liderlik yaptı. Boris Nemtsov, 2011-2012 kışında Putin'e karşı düzenlenen iri protesto gösterilerinin ciddi liderlerindendi.Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×