Poroşenko'dan sivillerin tahliyesi için güvenlik koridoru talimatı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, terörle mücadele operasyonunun devam ettiği bölgelerdeki, sivil halkın güvenli şekilde tahliyesi için güvenli geçiş güzergâhları oluşturulması talimatı verdi.Kolluk kuvvetleri ve yerel yönetimlerden...

Poroşenko'dan sivillerin tahliyesi için güvenlik koridoru talimatı
10 Haziran 2014 Salı 14:28

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, terörle mücadele operasyonunun devam ettiği bölgelerdeki, sivil halkın güvenli şekilde tahliyesi için güvenli geçiş güzergâhları oluşturulması talimatı verdi.

Kolluk kuvvetleri ve yerel yönetimlerden terörle mücadele operasyonunun devam ettiği bölgelerde can kayıplarını önlemesi için gerekli tedbirleri almalarını isteyen Poroşenko, özellikle doğu bölgelerinden ayrılmak isteyen sivil nüfusun güvenli şekilde tahliyesi için gerekli şartların oluşturulmasını talep etti.

Çatışmaların devam ettiği bölgelerdeki vatandaşların; su, gıda ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak üzere acil mobil birimlerin sevk edilmesini emreden Poroşenko, sivillerin tahliyesi ve bölgede kalanlara yardım görevini, Ukrayna Bakanlar Kuruluna verdi. Aynı zamanda Bakanlar Kurulu ile birlikte yerel yönetimler tahliye edilen kişilerin güvenli bölgelerde yerleşimini sağlayacak.

7 Haziran’da yemin ederek göreve başlayan Poroşenko; Ukrayna Güvenlik Servisi, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Devlet Olağanüstü Haller Servisi ile ülkenin doğusundaki durumu istişare etmek için bir araya gelmişti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×