Poroşenko: Ateşkes sağlanmak zorunda

Ukrayna’da yemin ederek göreve başlayan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, hafta sonuna kadar doğu bölgelerinde savaşın durmasını ve ateşkesin sağlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.Interfax’a göre, diyalog çalışmaları için oluşturulan...

Poroşenko: Ateşkes sağlanmak zorunda
08 Haziran 2014 Pazar 22:28

Ukrayna’da yemin ederek göreve başlayan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, hafta sonuna kadar doğu bölgelerinde savaşın durmasını ve ateşkesin sağlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Interfax’a göre, diyalog çalışmaları için oluşturulan üçlü temas grubu ile görüşen Poroşenko, “Bölgede her gün insanlar ölüyor. Ukrayna, çok yüksek bedel ödüyor. Bu kabul edilemez. Öncelikle Ukrayna devletinin sınırlarında güvenlik sağlanmalı. Donbas’da, siyasi referansına bakılmaksızın tüm Ukrayna halkının güvenliği garanti altına alınmalı.” dedi.

Üçlü temas grubu toplantısına; Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Pavlo Klimkin, AGİT özel temsilcisi Heidi Tagliavini ve Rusya’nın Ukrayna Büyükelçisi Mihail Zurabov katıldı.

Poroşenko grubun, Normandiya görüşmelerinde Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sağlanan anlaşmanın uygulanmasına yönelik çalışmalar yapması gerektiğini söyledi. Poroşenko, gruptan neler yapılacağı ile ilgili günlük çalışmalarda bulunmasını, barış planının Doğu Ukrayna’da uygulanmasında koordinasyon içinde olmalarını talep etti.

Basında yer alan haberlerde Poroşenko’nun, Fransa’da görüşmelerde barış planını liderlerle paylaşmıştı. Poroşenko ile görüşen Putin de, bölgede çatışmaların sona ermesine yönelik planla ilgili olumlu değerlendirmelerde bulunmuştu.

Bölgede tak taraflı olarak bağımsızlık ilan eden “Donetsk Cumhuriyeti” ise, hafta sonunda çatışmaların duracağına yönelik Poroşenko’nun yaptığı açıklamalara güvenmediklerini açıkladı. Interfax’a konuşan yetkili, “Poroşenko’nun ne dediğini tam olarak bilmiyoruz. Orduların geri çekileceğinden emin değiliz. Slavyansk dün gece saldırıya uğradı. Kramatorsk’ta çatışmalar sürüyor.” bilgisini paylaştı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×