Polis Şiddeti Protestoları Artıyor

ABD'de siyahi genç Freddie Gray'ın hayatını kaybetmesinin ardından yapılan protesto gösterileri artıyor.Washington ve New York gibi kentlerde de polis şiddetini protesto eden gösteriler düzenlendi.

Polis Şiddeti Protestoları Artıyor
30 Nisan 2015 Perşembe 09:11

ABD’nin Baltimore kentinde, siyahi genç Freddie Gray’in gözaltındayken hayatını kaybetmesini binlerce kişi protesto etti, Washington ve New York gibi kentlerde de gösteriler yapıldı.
ABD’nin Baltimore kentinde, siyahi genç Freddie Gray’in gözaltındayken hayatını kaybetmesini binlerce kişi protesto etti, Washington ve New York gibi kentlerde de gösteriler yapıldı.
 
 
 
Baltimore’da akşama doğru başlayan gösteriye binlerce kişi katıldı.
 
Tren istasyonununda toplanan ve belediye binasına yürüyen protestocuların daha çok üniversite öğrencilerinden oluştuğu görüldü. Göstericiler, "Siyahilerin hayatı da değerlidir" tişörtleri giydi, Gray için adalet istedi. 
 
Kentte protestolar, bu kez şiddete dönüşmedi. Ancak, 16 civarındaki kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Yerel saatle 22.00’den 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı tekrar başlatıldı. Kent sakinlerinin yasağa uyduğu görüldü.
 
Washington'da protesto
 
ABD’nin başkenti Washington’da da Gray’in ölümü ve polis şiddeti protesto edildi.
 
Kent merkezindeki Chinatown’da toplanan bine yakın kişi, Beyaz Saray’a kadar yürüdü. 
 
İslam Ulusu, DCFerguson ve Ulusal Siyahi Birlik Cephesi tarafından düzenlenen yürüyüşte, her kesimden katılımcılar yer alsa da çoğunluğunu siyahiler ve gençler oluşturdu.
 
Protestocular, “Siyahilerin yaşamı değerlidir”, “Baltimore’dan Washington’a özgür olana kadar mücadele vereceğiz”, “Medya kırık camlar yerine kırık kemiklerin peşine düş” sloganları attı.
 
Beyaz Saray’ın önünde de bir süre gösteriye devam eden protestocular, daha sonra olaysız dağıldı.
 
New York’ta gösteri
 
New York'ta Union Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişinin eylemi, polisin yoğun güvenlik önlem altında başladı. Polis şiddetini hedef alan gösteride, "Freddie Gray için adalet", "Her yer Ferguson, her yer Baltimore" sloganları atıldı, "Siyah hayatlar da önemlidir" pankartları açıldı. 
 
Eylemciler, polis şiddeti mağdurlarının yaptığı konuşmaların ardından gösteriyi demir barikatla çevrelenen meydanın dışına taşımak istedi.
 
Polis, Brooklyn Caddesi'nin 17. Sokak ile kesiştiği noktadan başlayarak 5. Cadde istikametine gitmek isteyen bir grup göstericiye uyarıda bulunarak, müdahalede etti. Diğer bir gösterici grubun ise kargaşadan yararlanarak başka istikamette yürüyüş gerçekleştirdikleri öğrenildi.
 
New York'ta yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen ''Baltimore'' gösterisinde 60’dan fazla eylemci gözaltına alındı. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×