Polis geri çekildi: Euro Meydan muhaliflerin kontrolünde

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de devam eden Euro Meydan eylemlerine gece baskını yapan kolluk kuvvetleri, protestocuların direnişini kıramayınca geri çekildi.

Polis geri çekildi: Euro Meydan muhaliflerin kontrolünde
11 Aralık 2013 Çarşamba 16:43

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de devam eden Euro Meydan eylemlerine gece baskını yapan kolluk kuvvetleri, protestocuların direnişini kıramayınca geri çekildi. Meydana giden bütün yolların yaya ve araç trafiğine kapatılmasına rağmen, eylemciler yeniden organize olarak polisi saf dışı bıraktı.
Eylemciler, gece boyu Kartal (Berkut) timi tarafından yıkılan ve kamu görevlileri tarafından temizlenen barikatları yeniden kurdu. Polise çağrıda bulunan eylemciler, iktidarı korumamalarını istedi. Polis meydandan geri çekilirken herhangi tatsız bir olay yaşanmadı. Eylemciler geri çekilen polise; ‘Aferin, Aferin’ sloganlarıyla eşlik etti.
Polis eylemcilere provokasyonu önlemek için şiddet uygulamıyor. Sadece birbirlerine kenetlenerek geri püskürtmeye çalışıyor. Sabah saatlerinde eylemcilerin sayı üstünlüğü yeninden sağlaması sonucunda güvenlik güçleri meydandan geri çekilmek zorunda kaldı.
Polis otobüslerine binen güvenlik güçleri meydandan çekilirken çok sayıda halk otobüslere yürüdü. Bu arada bazı provokatörler otobüslerin yakılmasını istedi ama polis dolu otobüsler ateşe verilmedi. Ara caddelerde toplanan kalabalık geri çekilen polisin otobüsleri üzerine slogan atarak yürüdü.
Polis, daha önce yaptığı baskınlarla parlamento, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı sarayını kuşatan eylemcileri burada kurdukları kamplardan çıkartmıştı. Eylemciler Kiev Belediyesi ile Ukrayna Sendika binasının yanı sıra Kiev’in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı’na sıkışmasına rağmen direnişlerine devam ediyor. Kiev’in merkezine giden bütün yolları yaya ve araç trafiğine kapatan polis ‘Euro Meydan’ eylemcilerine destek gelmesini engelliyor.

Hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması sürecini askıya almasına karşı protesto gösterilerine başlayan muhalifler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×