Paris'te Filistin'e destek eylemi yasaklandı

Fransa’nın başkenti Paris'te Cumartesi günü düzenlenecek Filistin’e destek eylemini yasaklandı. Paris Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yarın yapılması planlanan eylem için gerekli güvenlik koşullarının oluşmadığı...

Paris'te Filistin'e destek eylemi yasaklandı
18 Temmuz 2014 Cuma 16:13

Fransa’nın başkenti Paris'te Cumartesi günü düzenlenecek Filistin’e destek eylemini yasaklandı.

Paris Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yarın yapılması planlanan eylem için gerekli güvenlik koşullarının oluşmadığı kaydedildi. Açıklamada, son yaşanan olaylar neticesinde artan tansiyon sonrası kamu düzeninin sağlanamayacağı riski de göz önünde bulundurularak eylemin yasaklandığı belirtildi. Yoğun katılımın olması beklenen gösterinin Barbes ve Opera meydanları arasında gerçekleştirilmesi bekleniyordu.

"İZİN VERİLMESE DE EYLEM YAPILACAK"

Yasak kararının açıklanmasından sonra yarınki eylemi düzenleyecek dernekler ise kararı ‘acil' olarak mahkemeye götürdü. İdari Mahkeme’ye başvuran organizatörler, yasağın temel özgürlük haklarına aykırı olduğunu vurguladı.

Grubun avukatı Hosni Maati, İsrail’in Gazze’ye karadan başlattığı operasyon sonrası öfkenin çok büyük olduğunu belirterek, "İzin verilsin ya da verilmesin yarın yüzlerce, binlerce kişi Barnes’te olacak." dedi.

Paris Emniyet Müdürülüğü’nün yasak kararında geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Filistin'e destek eyleminde çıkan olayların önemli rol oynadığı belirtildi. Pazar günü başkent Paris'te toplanan binlerce gösteri İsrail'in Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonu protesto etmiş, bir gurup gösterici ise yol üzerinde bulunan iki sinagoga girmeye çalışmıştı. Polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği olay sonrası 6 kişi gözaltına alınmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×