Pakistan’da Taliban’dan müzakereleri gölgeleyen saldırı: 13 ölü, 47 yaralı

Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’de polislere yönelik bombalı saldırı düzenlendi.

Pakistan’da Taliban’dan müzakereleri gölgeleyen saldırı: 13 ölü, 47 yaralı
13 Şubat 2014 Perşembe 16:03

Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’de polislere yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Polis otobüsünü hedef alan patlayıcı yüklü bir aracın infilak etmesi ile gerçekleştirilen kanlı saldırıda, 13 kişinin öldüğü 47 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Ölen ve yaralananların arasında sivillerinde olduğu ifade edilirken, tam sayının henüz netleşmediği bildirildi.
GEO TV'nin haberinde Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) sözcüsü Şahidullah Şahid, saldırıyı üstlendiklerini ve Taliban’a yönelik operasyonlar son bulana kadar devleti hedef almaya devam edeceklerini duyurdu.

25 ila 30 kilogram patlayıcının kullanıldığı tahmin edilen kanlı saldırı, yaklaşık 55 polisi taşıyan otobüsü hedef aldı.

Uzaktan kumandalı bomba ile gerçekleştirildiği kaydedilen saldırı sonucu polis otobüsü hurda yığınına döndü.
Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Beloçistan eyaleti Başbakanı Abdul Malik Baloç, saldırıyı kınadıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz ay TTP'nin, Pakistan ordusuna ve polisine yönelik düzenlediği saldırılarda 24 asker ve 12 polis hayatını kaybetmişti. Bunu müteakiben toplanan hükümet, TTP ile ilgili son kararını vermiş, Başbakan Navaz Şerif barış müzakereleri için TTP’ye son bir şans verileceğini duyurmuştu.

Pakistan’da hükümet ve TTP ile müzakerelerin devam ettiği bu günlerde Taliban tarafından polise yönelik saldırının düzenlenmesi barış görüşmelerini nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×