Pakistan’da havaalanına saldırı: 24 ölü, 15 yaralı

Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’de, Cinnah Uluslararası Havaalanı'na kimliği belirsiz 10 kişi, silahlı ve bombalı saldırı düzenledi. Saatler süren çatışmalar sonucu 10 saldırgan ile çoğu havaalanındaki güvenlik görevlisi 14...

Pakistan’da havaalanına saldırı: 24 ölü, 15 yaralı
09 Haziran 2014 Pazartesi 11:08

Pakistan’ın en kalabalık şehri Karaçi’de, Cinnah Uluslararası Havaalanı'na kimliği belirsiz 10 kişi, silahlı ve bombalı saldırı düzenledi. Saatler süren çatışmalar sonucu 10 saldırgan ile çoğu havaalanındaki güvenlik görevlisi 14 kişi hayatını kaybetti. 15 kişi de yaralandı.

Havaalanında 4 saat süren çatışma, saldırganların tamamının öldürülmesi ile son buldu. Ancak sabah saatlerinde silah sesleri ve bir patlama sesi daha duyuldu. Güvenlik güçleri yaklaşık 10 dakika önce havaalanının tam kontrol altına alındığını açıkladı. 10 saat süren çatışma sonrası bölgeden yükselen alevler ve duman göğü kapladı. Çatışmalar sırasında 3 şiddetli patlama meydana geldi. Birinci patlama kargo bölümünde, ikinci patlama ise atölyelerin olduğu alanda gerçekleşti. Etkisiz hale getirilen saldırganlarda roketatarlar ve ağır silahlar ele geçirildi.

Bomba imha ekiplerinin 2 intihar yeleği ile 20 bombayı etkisiz hale getirdiği açıklandı. Yetkililer, saldırganların uçak revizyon tesisinden havaalanına girdiğini ve el bombaları kullandıklarını söyledi. Terör eyleminde intihar bombacılarının da bulunduğu, saldırganların çapraz ateşle çatışmayı başlattıkları ve 2 teröristin bir uçağa girmeyi başardığı kaydedildi. Saldırı sebebiyle 3 uçakta maddi hasar meydana geldi. Saldırganların sahte kimlikle alana girdiği ve güvenlik güçleri ile çatışmaya başladığı bildirildi. Havaalanına bütün girişler ve çıkışlar tutuldu. Bütün uçuşlar askıya alındı ve diğer havaalanlarına yönlendirildi. Şehirde kırmızı alarm verildi.

Başbakan Navaz Şerif, bütün yolcuların güvenliklerinin sağlanması için talimat verdi. Karaçi'den bugün İstanbul'a yapılması planlanan seferlerin iptal edildiği açıklandı.

SALDIRIYI TTP ÜSTLENDİ

Kanlı saldırıyı Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan(TTP) üstlendi. TTP sözcüsü Şahidullah Şahid, saldırının çok önceden planlandığını ancak barış görüşmelerinden dolayı ertelendiğini söyledi. Şahid ayrıca ABD insansız hava aracı (İHA) saldırısında ölen liderleri Hakimullah Mesud'un intikamını almak için saldırıyı gerçekleştirdiklerini duyurdu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×