Obama'nın özel temsilcisi PYD ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele koalisyonundaki Özel Temsilcisi, Kobani'de PYD/PKK mensuplarıyla buluştu.

Obama'nın özel temsilcisi PYD ile görüştü
01 Şubat 2016 Pazartesi 10:45

ABD ilk kez Suriye'nin içine hükümet yetkililerini gönderdi. AFP'nin Kürt kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Bakanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele için kurulan koalisyondaki Özel Temsilcisi Brett McGurk ile İngiliz ve Fransız diplomatlar, Kobani'de YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri üyeleriyle görüştü.

Ajansa konuşan bir Kürt kaynak, görüşme için "Uluslararası koalisyondan üst düzey askeri heyet Suriye Demokratik Birlikleri'nin üst düzey üyeleriyle bir araya geldi" ifadelerini kullandı.

Kürt kaynak görüşmede IŞİD'e karşı askeri planların gündeme geldiğini belirtirken, AFP görüşmeyi sahadaki başka bir kaynağa daha doğrulattığını belirtti.

YENİ İTTİFAK

Washington'un IŞİD ile mücadele kapsamında desteklediği Kürt YPG güçleri, Ekim ayında yeni bir askeri ittifak kurduğunu açıklamıştı. PYD'nin silahlı kanadı YPG ve YPJ'nin başını çektiği oluşuma katılan gruplar Suriye Arapları İttifakı (Devrimciler Ordusu, Burkan el Furat Operasyonu Bileşenleri, Sanadid Birlikleri, Yiğitler Birlikleri, Cezire Tümenleri Birliği), Süryani Askeri Konsey olarak listelenmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AFP


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×