Obama: İran En Az 10 Yıl Nükleer Programı Durdurmalı

ABD Başkanı Barack Obama, İran'la herhangi bir uzlaşmaya varılabilmesi için Tahran'ın mevcut nükleer enerji programını en az 10 yıl dondurması gerektiğini söyledi.

Obama: İran En Az 10 Yıl Nükleer Programı Durdurmalı
03 Mart 2015 Salı 11:51

Reuters haber ajansına bir röportaj sağlayan ABD Başkanı Barack Obama, 'İran daha mühtemel bir nükleer silahı üretmeden bir sene evvela bu olasılığın ortaya çıktığını görebilecek durumdayız' dedi ve martın sonunda tamamlanacak bulunan müzakerelerden bir anlaşma çerçevesi çıkması için İran'ın adım atması gerektiğini vurguladı.

'İSRAİL İLE İLİŞKİLERİMİZ SEKTEYE UĞRAYABİLİR ANCAK...'

Obama röportajda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tyükselişmalı Washington ziyaretini de değerlendirdi ve Netanyahu'nun Beyaz Saray'ı bilgilendirmeden ABD Kongresi'ne gelip İran'la süren nükleer görüşmeleri eleştirmesini 'İlişkilerimizi sekteye uğratabilir fakat kalıcı hasar vermez' sözleriyle yorumladı.

ABD Başkanı, İsrail ve ABD'nin müşterek gayesi olan, 'Tahran'ın nükleer silah üretmesinin önüne geçilmesi' amacına nasıl ulaşılacağı meselesi için mühim görüş ayrılıkları olduğunu da anlatım etti.

NETANYAHU 'TEHDİT DURMAYACAK' DİYOR

İsrail Başbakanı Netanyahu ise İran ile üstünde mutabakata varılacak bir anlaşma çerçevesinin Tahran'ı durdurmayacağını ve İran'ın nükleer silah üretme tehdidinin devam edeceğini savunuyor.

Tahran yönetimi nihai amacının nükleer silah üretmek bulunduğu yönündeki bütün iddiaları reddediyor.

OBAMA: GÖRÜŞ AYRILIKLARI KİŞİSEL DEĞİL

Netanyahu'nun son Washington ziyareti öncesi Obama yönetiminin üst seviye yetkililerinden gelen katı izahatları da değerlendiren Obama, 'İçine düştüğümüz görüş ayrılıkları şahsi değil' dedi.

Obama, 17 Mart'ta İsrail'de düzenlenecek bulunan umumi seçimleri kazanması biçiminde Netanyahu ile memnuniyetle görüşeceğini de anlatım etti.

Beyaz Saray'dan yapılan son izahatda, ABD'nin umumi politikası gereği umumi seçimlere iki hafta kalan devletlerin liderleriyle ABD Başkanı'nın görüşmediği hatırlatılmıştı.

'ANLAŞMANIN OLUP OLMAMASINI İRAN'IN TUTUMU BELİRLEYECEK'

İran ile nihai bir anlaşma için koyulan son tarih bulunan 30 Haziran'a kadar netice alınıp alınamayacağı konusuna da yer veren Obama, 'Anlaşmanın olup olmayacağını İran'ın hummalı denetimleri kabul edip etmeyeceği belirleyecek.' dedi.

Obama sözlerine şöyle devam etti:

'Eğer denetimi kabul ederlerse, İran'ın nükleer programı üstündeki en etken denetim mekanizması kurulmuş olacak. Olası bir askeri müdahaleden, İsrail'in askeri müdahale ihtimallerinden ve hatta yaptırımlardan daha etken bir mekanizma.' (Kaynak: BBC)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×