Obama: Irak hükümetine destek, mezhepçiliği bir kenara bırakmalarına bağlı

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ın bazı şehirlerini ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün nihayetinde Amerikan çıkarlarına da zarar vereceğini söyledi.Irak Ordusu'na destek vereceklerini fakat karada savaşacak asker göndermeye...

Obama: Irak hükümetine destek, mezhepçiliği bir kenara bırakmalarına bağlı
13 Haziran 2014 Cuma 20:08

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ın bazı şehirlerini ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün nihayetinde Amerikan çıkarlarına da zarar vereceğini söyledi.

Irak Ordusu'na destek vereceklerini fakat karada savaşacak asker göndermeye niyetleri olmadığını ifade eden Barack Obama, verilecek destekle birlikte Irak'ta mezhepsel gerilimi azaltacak adımların da atılması gerektiğini vurguladı. Obama, Irak hükümetine yapacakları yardımın mezhepçiliği bir kenara bırakmaları halinde mümkün olabileceğini vurguladı.

Irak'taki gelişmeleri önümüzdeki birkaç gün boyunca Iraklılar ve Amerikalılara tehditleri bakımından yakından izleyeceklerini söyleyen Obama, atılacak adımlar konusunda Kongre ile istişare içinde olacaklarını ifade etti.

Barack Obama, IŞİD'in Şiiler tarafından kutsal sayılan yerlere saldırması durumunda şiddetlenebilecek bir mezhep çatışmasını dindirmenin kolay olmayacağını dile getirdi. Obama, Irak'ın sorunlarının yabancı ülkelerin müdahalesiyle çözülmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Obama, IŞİD'in eylemleriyle gün yüzüne çıkan problemin uzun dönemde çözülecek bölgesel bir problem olduğunu ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×