Nijerya' da kaçıralan kızlar için dünya ayağa kalktı

Dünya, nisan ayında Nijerya’da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 200’den fazla genç kız için nihayet harekete geçti. Obama’dan sonra first lady Michelle Obama da “Kızlarımızı geri getirin” dövizi açtı.

Nijerya' da kaçıralan kızlar için dünya ayağa kalktı
09 Mayıs 2014 Cuma 09:08

 

Dünya, nisan ayında Nijerya’da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan 200’den fazla genç kız için nihayet harekete geçti. Obama’dan sonra first lady Michelle Obama da “Kızlarımızı geri getirin” dövizi açtı.
 
Kendi imkânlarıyla çaresizce kırsalda kızlarını arayan gözü yaşlı ailelerin çığlıkları Vatikan’dan İslam âlemine ses getirdi. Dünya şimdi bu olayı kınarken, gözler “Allah adına kızları satacağız” diyen Boko Haram’da.
 
Nijerya’da 2002’de kurulan, ismi yerel Hausa dilinde “Batılı tarzda eğitim haram” anlamına gelen radikal İslamcı örgüt Boko Haram’ın kız öğrencilere yönelik saldırıları aslında ilk değil.  El Kaide bağlantılı Boko Haram, 14 Nisan’da ülkenin kuzeyindeki Chibok kasabasındaki bir yatılı okulu basıp yüzlerce kızı kaçırdı. Çoğu Hıristiyan, aralarında Müslüman da olan 16-20 yaş aralığındaki 200’den fazla kızdan o günden bu yana haber alınamıyor. Baskın sırasında okuldaki evraklar yakıldığı için yetkililer Boko Haram’ın elinde tam olarak kaç öğrenci olduğunu belirleyemedi.
 
KIZLARI SATACAĞIZ
En az 50 kızın militanların elinden kaçmayı başardığı, ikisinin yılan zehirlenmesinden öldüğü biliniyor. “Dünyanın yeni baş belası” olarak anılan Boko Haram’ın lideri Ebubekir Şekau ise pazartesi günü yaptığı açıklamada dünyaya meydan okuyarak, kaçırdıkları kızları “Allah’ın emirleri doğrultusunda” pazarda köle olarak satacaklarını söyleyerek “Okula gitmek yerine evlenmeliler” dedi. Boko Haram uzmanı Jacob Zenn’a göre kızlara ulaşmak 10 yılı bulabilir.
 
OBAMA DEVREDE
Orduyu kızları bulma çalışmalarında yetersiz kalmakla suçlayan aileler ise son çare olarak ormanlarda kızlarını aramaya çıktı. Protesto gösterileri düzenleyen ailelerin çığlıkları, basında geniş yer alsa da üç hafta boyunca ne devlet başkanı Goodluck Jonathan’ın ne de dünyanın gündemine gelmedi. Ta ki ABD Başkanı Barack Obama’nın “Benim de iki kızım var. Kızların kaçırılması korkunç. Uluslararası camianın harekete geçmesini ümit ediyorum” diyene kadar.
 
ÖZEL EKİP YOLLANACAK
Dünyanın gözü şimdi Nijerya’ya ve Boko Haram’a çevrildi. ABD arama çalışmalarına destek vermesi için asker ve arabuluculardan oluşan bir ekip gönderecek. İngiltere özel kuvvetlerinden bir ekip sevkedecek. Çin Başbakanı Li Keqiang da arama çalışmalarına uydu teknolojileri ve istihbarat birimleri aracılığı ile destek verebileceğini söyledi. Olaydan günler sonra 2 Mayıs’ta açıklama yapan Nijerya lideri ise dün yardım teklifi yapan ülkelere teşekkür ederken “Kızların kaçırılması Nijerya’da terörün sonlanmasının başlangıcı olacak” dedi.
 
#Kızlarımızı geri getirin kampanyası
Kızların bulunması için sosyal medyada da #bringbackourgirls (Kızlarımızı geri getirin) etiketiyle kampanya başlatıldı.  ABD first lady’si Michelle Obama Twitter’dan “Kızlarımızı geri getirin” yazan dövizle verdiği pozu paylaştı. 
Dünya Müslüman Âlimler Birliği, kızların okuldan kaçırılmasını kınadı. Vatikan da kızların serbest bırakılması için çağrıda bulundu.
 
DÜNYANIN YENİ BELASI
Kuzeyde hükümeti devirip İslami bir ülke kurmak için savaşan Boko Haram, 2000'li yıllarda "karizmatik bir lider" olarak adlandırılan Muhammed Yusuf liderliğinde kuruldu. Selefi Sünnilerin de olduğu, Nijerya ulusal müfredatını Batılı ve günah olarak değerlendiren örgüt başlangıçta sivilleri öldürmüyordu. Ancak 2009 yılında bu değişti, silahlarla kuşanmış 70 Boko Haram militanı Bauchi'de bir camiye ve polis merkezine saldırarak 55 kişiyi öldürdü. 2009 da Yusuf ölünce yerine örgütün iki numaralı ismi Ebubekir Şekau getirildi. Boko Haram, Ebubekir Şekau'nın yeni liderliğinde daha kanlı saldırılar düzenledi. Diğer radikal İslamcı örgütlerin aksine yabancıları hedef almak yerine daha çok halka saldırdı. Öyle ki, El Kaide bile Boko Haram’ın bu eylemlerinden rahatsız.  Boko Haram teröründe en az 1200 kişi öldü. Arap Baharı sonrası El Kaide'nin güçlenmesinin Boko Haram'a yansıdığı belirtiliyor. El Kaide'ye hayranlığını dile getiren bununla birlikte yerel örgüt olduklarını söyleyen Ebu Bekir için bölge uzmanları "O bir akıl hastası" diyor.
 
Türkiye’den Nijerya’ya dayanışma açıklaması
Türk Dışişleri Bakanlığı da dün bir açıklama yaparak kızların kaçırılmasını şiddetle kınayarak, öğrencilerin günler geçmesine rağmen salıverilmemiş olmasından derin endişe duyduklarını iletti. Açıklamada şöyle denildi: “Ülkemizde ve uluslararası camiada büyük infial yaratan bu menfur eylemi gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Kaçırılan öğrencilerin derhal serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyoruz. Bu eylem, terörizmin, çocuk ve gençleri hedef alan karanlık yüzünü ve alçaklığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Nijerya halkının birlik ve dayanışma içinde ve uluslararası camianın desteği ile hareket ederek, karşı karşıya kaldığı bu tehlikenin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Bu vesileyle, dost ve kardeş Nijerya Devleti ve halkıyla güçlü dayanışma duygularımızı yineliyoruz.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×