Nelson Mandela hayatını kaybetti

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, ülkenin ilk siyah cumhurbaşkanı 95 yaşındaki Nelson Mandela'nın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Nelson Mandela hayatını kaybetti
06 Aralık 2013 Cuma 02:13

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, ülkenin ilk siyah cumhurbaşkanı 95 yaşındaki Nelson Mandela'nın hayatını kaybettiğini duyurdu.

BBC'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Zuma, Mandela'nın öldüğünü Güney Afrika devlet televizyonunda açıkladı. Mandela'nın "huzur içinde aramızdan ayrıldığını" söyleyen Zuma, "Ulusumuz en büyük evladını yitirdi" dedi. Jacob Zuma, "Nelson Mandela'yı büyük yapan şey, onu insan yapan şeydi. Onda gördüğümüz şey kendimizde aradığımızdır" diye konuştu. Zuma, "Sevgili Güney Afrikalılar, Nelson Mandela bizi bir araya getirdi ve biz ona bir arada hoşçakal diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Nobel Barış Ödüllü Nelson Mandela, dünyanın en çok saygı duyulan devlet adamlarından biriydi. Akciğer enfeksiyonu geçirmesinin ve üç ay hastanede tedavi görmesinin ardından taburcu edilmişti. Mandela'nın tedavisine evinde devam ediliyordu. Sağlık durumu hastaneden taburcu edilmesinden bu yana ciddiyetini koruyordu.

Nelson Mandela, 1990'lı yıllarda Güney Afrika'nın ırkçılığa dayalı apartheid yönetiminden normalleşmeye geçiş sürecine öncülük etmişti. Nelson Mandela, bu mücadelesinde 27 yıl hapis yatmıştı. 2004 yılında cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmasından sonra kamuoyu önünde çok yer almamıştı.

Mandela, 1993 yılında Nobel Barış Ödülü almış ve 1994'te Güney Afrika'nın ilk siyah cumhurbaşkanı seçilmişti. 5 yıl cumhurbaşkanı olarak görev yapmasının ardından koltuğundan ayrılmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×