banner379

Muhalif Lider Kliçko: Yanukoviç ile müzakerelere devam edeceğiz

Ukrayna’daki muhalefet partilerin liderleri siyasi krizden çıkmak için, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile müzakerelere devam edecek.

Muhalif Lider Kliçko: Yanukoviç ile müzakerelere devam edeceğiz
26 Ocak 2014 Pazar 01:18

Ukrayna’daki muhalefet partilerin liderleri siyasi krizden çıkmak için, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile müzakerelere devam edecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile yaklaşık 3 saatlik bir görüşme sonrasında Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan halka hitap eden Reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR-‘darbe’) lideri Vitaliy Kliçko, “Müzakerelere devam edeceğiz.” dedi.

Kliçko, Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in gözaltına alınan eylemcileri affetmeye ve 2004 Anayasası'na geri dönemeye hazır olduğunu söyledi.

Yanukoviç’in bazı şartlarla hükümeti görevden almaya razı olduğunu ifade eden Kliçko, geri adım atmayacaklarını direnişe devam edeceklerini ifade etti.

Muhalefet, müzakerelerde 2015’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerini bu sene içerisine almaya çalışacak.

ÜÇÜNCÜ GÖRÜŞME DE ÜÇ SAAT SÜRDÜ

Ülkeyi krizden çıkarma gayretindeki Yanukoviç, parlamentoda temsil edilen muhalif partilerin liderleriyle üç saat süren üçüncü görüşmesini gerçekletirdi.

Yanukoviç, eylemcilerin kuşatması altındaki Cumhurbaşkanlığı İdaresi'nde, Anavatan Bloğu (cezaevindeki eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun siyasi hareketi) liderleri Arseniy Yatsenük, Vitaliy Kliçko ve aşırı milliyetçi olarak bilinen Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Andrey Klüyev, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Yardımcısı Andriy Portnov ve Adalet Bakanı Yelena Lukaş da hazır bulundu.

Görüşmeye gelen muhalefet liderlerinin sivil kıyafetli, kravatsız ve kazaklı olmaları dikkat çekti.

BAŞBAKANLIK TEKLİF EDİLDİ

Yanukoviç ve muhalefet parti liderleri ile görüştükten sonra Andrey Portnov ve Yelena Lukaş basın açıklamasını yaptı.

İktidar ve muhalefetin uzlaştığını ifade eden Portnov, kolluk güçleri ve eylemcilerin sokak ve meydanları kademeli bir şekilde eş zamanlı boşaltacağını ifade etti.

Adalet Bakanı Yelena Lukaş’ın yaptığı basın açıklamasında, Yanukoviç’in görüşme esnasında Anavatan Partisi Lideri Arseniy Yatsenük’e başbakanlık, UDAR Lideri Vitaliy Kliçko’ya başbakanın birinci yardımcılığı, insani sorunlardan sorumlu makamları teklif ettiğini söyledi.

Bunun yanı sıra varılan anlaşmaya göre, Merkez Seçim Kurulu’nun üyeleri Meclis'teki mevcut hiziplerin oranlarına göre şekillendirilecek. Anlaşmaya göre 16 Ocak'ta parlamentodan geçen torba yasa yeniden gözden geçirilecek ve tutuklu eylemciler serbest bırakılacak.

İlk toplantı 22 Ocak’ta gerçekleşmiş ve 3 saat sürmüştü. Daha sonra 23 Ocak’ta ikinci görüme tekrarlandı fakat sonuç alınamayınca eylemciler eylem alanlarını genişletti. Şehir merkezinde yeni barikatlar kuran eylemciler Tarım Bakanlığı’nı ele geçirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×