Moskova’dan IŞİD’e kınama, Batıya uyarı

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Musul'u ele geçirmesi ve Tikrit dahil diğer kentlere doğru ilerlemesine Moskova’dan ilk tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerini sert bir şekilde kınadı...

Moskova’dan IŞİD’e kınama, Batıya uyarı
12 Haziran 2014 Perşembe 01:53

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD)'in Musul'u ele geçirmesi ve Tikrit dahil diğer kentlere doğru ilerlemesine Moskova’dan ilk tepki geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’in bölgedeki faaliyetlerini sert bir şekilde kınadı ve Bağdat hükümetine gerekli desteğin verileceğini açıkladı.

Bakanlık, Batılı ülkeleri IŞİD gibi terör örgütleri konusunda Suriye ve Irak’ta çifte standart yaklaşım içinde olmalarının üzücü olduğu değerlendirmesini yaptı. Irak’ta hükümet ve siyasi güçleri militanlara karşı tüm yolları kullanarak desteklediklerini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak’ta giderek daha tehlikeli hale gelen durum nedeni ile derin endişe duyulduğunu vurguladı. IŞİD’in Musul’u işgali sonrası büyük sorunlar yaşandığına, binlerce yerli halkın Kürt bölgelerine doğru kaçmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, militanların elinde önemli miktarda silah ve askeri mühimmat olduğu kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington ve diğer Batı başkentlerinde uluslararası toplumun terörü taktik amaçlar yerine tümü ile reddinin gerekliliğinin anlaşılmasına katkı sağlaması ümidini dile getirdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×