Mısır'da 'yol kapatma' suçlamasıyla 10 kişiye daha idam cezası

Mısır'da darbe ile görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketinden 10 kişi daha gıyaplarında idam cezasına mahkum edildi.Başkent Kahire'deki Şobra El Hayme Mahkemesi Hakimi Hasan Ferid, darbe...

Mısır'da 'yol kapatma' suçlamasıyla 10 kişiye daha idam cezası

Mısır'da darbe ile görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Müslüman Kardeşler (İhvan) hareketinden 10 kişi daha gıyaplarında idam cezasına mahkum edildi.

Başkent Kahire'deki Şobra El Hayme Mahkemesi Hakimi Hasan Ferid, darbe karşıtı gösterilerde '2 kişinin öldüğü şiddet olaylarını kışkırtmak ve yol kapatmak' suçları dolayısıyla verdiği hükmü onay için baş müftüye gönderdi. Fakat mahkemenin, baş müftünün kararlarını görmezden gelme yetkisi de var.

İhvan Mürşidi Muhammed Bedii, kararın açıklanmasından sonra, asker ve polis aleyhine sloganlar attı. İhvan'ın üst düzey üyelerinden Muhammed el Bilteci ise, "Yüz canımız da olsa İslam uğruna feda olsun." dedi.

Aralarında Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 38 sanıkla ilgili karar ise 5 Temmuz'da verilecek. 40 ayrı davada yargılanan Bedii, daha önce bir kez idam cezasına çarptırılmıştı.

Muhammed Mursi'nin de bugün başka bir davada hakim karşısına çıkarılması bekleniyor.

Nisan ayında Minye şehrindeki bir mahkeme 700'e yakın İhvan üyesini idama mahkum etmişti. Bu davada nihai karar 21 Haziran'da verilecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×