Merkel: İsrail'in yanındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hamas'ın elinde yeni tip silahlar olduğunu belirterek, 'saldırıya uğrayan ülkelerin kendini savunmasına izin verilmesi gerektiğini' söyledi.Başkent Berlin'de basın toplantısı düzenleyen Angela Merkel, "İki...

Merkel: İsrail'in yanındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hamas'ın elinde yeni tip silahlar olduğunu belirterek, 'saldırıya uğrayan ülkelerin kendini savunmasına izin verilmesi gerektiğini' söyledi.

Başkent Berlin'de basın toplantısı düzenleyen Angela Merkel, "İki taraf da acı veren tavizlerde bulunmayı kabul etmek zorunda. Ama nefsi müdafaa söz konusu olduğunda İsrail'in yanındayız." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da yolcu uçağının düşmesini de değerlendiren Merkel, olayın sebebinin araştırılması için ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Uçağın düşürüldüğüne dair işaretlerin olduğunu ifade eden Merkel, sorumluların adaletin karşısına çıkarılmasını istedi. Merkel, Ukrayna'da olup bitenlerden Rusya'nın sorumlu olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin cumhurbaşkanı seçiminde Almanya'daki Türk vatandaşlarının da oy kullanacağının hatırlatılması üzerine Merkel, insanların demokratik haklarını kullanması için ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Üçüncü dönemini tamamlamadan görevi bırakabileceği iddialarını reddeden Merkel, 2017 sonuna kadar görevde kalmayı düşündüğü mesajını verdi.

Angela Merkel, casus skandalıyla ABD'ye güvenlerinin sarsıldığını da belirtti ve Washington'un güvenlerini yeniden kazanması için müzakere ve mutabakat sağlanmasının şart olduğunu söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×