Mekke’ye 1,6 milyar dolarlık su depolama projesi

Suudi Arabistan Milli Su Şirketi’nin Mekke kentinde başlattığı 60 adet temiz ve atık su projesinin maliyetinin 1,57 milyar doları aştığı bildirildi.

Mekke’ye 1,6 milyar dolarlık su depolama projesi
28 Şubat 2014 Cuma 15:43

Suudi Arabistan Milli Su Şirketi’nin Mekke kentinde başlattığı 60 adet temiz ve atık su projesinin maliyetinin 1,57 milyar doları aştığı bildirildi. Su projeleriyle hem kent sakinleri hem de hac ve umre ziyareti için gelen misafirlere daha iyi hizmet hedefleniyor.

Arab News’in haberine göre proje kapsamında1,3 milyon metreküp kapasiteye sahip su depolama tesisi, yeni temiz ve atık su boruları döşenmesi ve şu an kullanılan hatlar üzerinde tamir çalışmaları bulunuyor. Ayrıca 200 kilometre uzunluğundaki yeni hat ile 13 bin eve bağlantı kurulacak. Su depolama tesisinin maliyeti ise yaklaşık 285 milyon dolar olacak.

Şirket ayrıca Mekke’nin batısında yer alan su arıtma tesisini 39 milyon dolarlık yatırım ile genişlettiklerini ve günlük kapasitenin 250 bin metreküpe çıkarılacağını açıkladı.
Projeler kapsamında Mekke ile halen inşa edilen hükümet kompleksi arasına 26 milyon dolara yeni su hattı döşenecek. Bunun yan ısıra Mine, Arafat ve Müzdelife’deki tuvaletler 34 milyon dolara yenilenecek. Mekke’nin güneyine döşenecek atık su ağının maliyeti ise 45 milyon doları geçecek.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×