Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı

Yaşarken dünyanın en şiddetli ırkçı rejimine son veren Nelson Mandela, ölümüyle de 50 yıldır düşman olan ABD ve Küba liderlerini el sıkıştırdı.

Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı
10 Aralık 2013 Salı 20:48

Yaşarken dünyanın en şiddetli ırkçı rejimine son veren Nelson Mandela, ölümüyle de 50 yıldır düşman olan ABD ve Küba liderlerini el sıkıştırdı. 91 ülkenin liderinin Mandela için Johannesburg’da buluşmasına "Alternatif Birleşmiş Milletler Zirvesi" tanımı yapılırken, Barack Obama ile Raul Castro’nun el sıkışması dünya medyasında geniş yer aldı.

OBAMA AYAKTA ALKIŞLANDI, ZUMA YUHLANDI

Nelson Mandela’nın 2010 Dünya Kupası açılışında halkı en son selamladığı FNB Stadyumu’nda başlayan anma törenine, 91 ülkenin lideri katıldı. Obama ve baba Bush hariç yaşayan tüm eski ABD başkanlarının katıldığı törende, en son söz alan Güney Afrika Devlet Başkanı Jacop Zuma, protesto şoku yaşadı. Zuma’nın yüz ifadesinden şaşkınlığı ve üzüntüsü anlaşıldı. İktidardaki ANC Partisi’nin sözcüsü Jackson Mthembu, Mandela’yı anma töreninin siyasileştirilmesinden büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

BAŞKANLIK SARAYI’NA NELSON MANDELA AMFİTİYATROSU

Jacop Zuma, konuşmasında, Nelson Mandela’nın Demoktatik Güney Afrika’nın ilk siyah devlet başkanı olarak yemin ettiği amfitiyatroya Nelson Mandela'nın isminin verildiğini açıkladı.

YÜZYILIN ANMA TÖRENİNE YAĞMUR ENGELİ

Johannesburg’un 90 bin kişi kapasiteli FNB Stadyumu'nda Nelson Mandela için düzenlenen anma törenine binlerce Güney Afrikalı yoğun yağmura rağmen ilgi gösterdi. Dinmek bilmeyen yağmur, stadyumun dolmasını engelledi.

Perşembe akşamı hayata gözlerini yuman efsane liderin kaldığı evlerde ve cansız bedeninin kaldırıldığı hastanede günlerdir nöbet bekleyen, dualar eden, Afrika geleneklerine göre dans eden onbinlerce Afrikalı, Mandela’ya bugün son görevlerini yerine getirdi.

3 BİN GAZETECİ TAKİP ETTİ

91 devlet ve hükümet başkanı ve binlerce önemli simayı misafir eden FNB Stadyumu’nda hazırlıklar günler öncesinden başladı. Dünyanın önemli medya kuruluşları canlı yayın araçlarını stadyum önünde park etti. Yaklaşık 3 bin yerli ve yabancı medyacı mensubu, saatlerce akredite kuyruğunda bekledi.

12 BİN ASKER GÖREVLENDİRİLDİ

Nelson Mandela’nın anma töreninde sorun çıkmaması için yaklaşık 12 bin asker stadyumun etrafında görev yaptı. Binlerce polis de alanda görev aldı. Park sorunundan dolayı toplu taşıma araçlarının kullanılması tavsiye edildi ve özel araçlar halka ücretsiz hizmet verdi.

ABD BAŞKANLARI GÜNEY AFRİKA’DA

Cenaze için stadyuma gelenler arasında ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, İngiliz Başbakanı James Cameron, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Japon Prensi, Norveç tahtının varisi Prens Haakon, eski ABD Devlet Başkanları George Bush, Bill Clinton, Jimmy Carter, Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski ABD Ulusal Günvelik Danışmanı Henry Kissinger, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Başpsikopos Desmond Tutu, sanatçılar Charlize Teron, dünyaca ünlü müzik grubu U2'nin solisti İrlandalı Bono, Mandela’nın eski eşi Winnie Mandela ve son eşi Graça Machel vardı.

Anma töreninde Türkiye’yi, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil etti.

'MANDELA’NIN CENAZE TÖRENİNE KATILMAYIN'

Güney Afrika hükümeti, Nelson Mandela’yı son yolculuğuna uğurlamak için Johannesburg’a gelen dünya liderlerine, Mandela’nın cenaze törenine katılmayın tavsiyesinde bulundu. Başkanlık Sarayı Bakanı Collins Chabane, Mandela’nın gömüleceği Qunu köyüne ulaşım imkanlarının yetersizliği ve güvenliği sağlamanın zorluğunu gerekçe göstererek, misafir liderlere Johannesburg ve idari başkent Pretoria’daki törenlere katılmalarının yeterli olacağını söyledi.

Öte yandan Chabane, Mandela’nın köyüne gitmek isteyenlerin tercihlerine saygı duyulacağını, kısıtlı imkanlara rağmen misafirler için bütün imkanların seferber edileceğini belirtti. Başka bir yetkili de, her liderin güvenliğini kendi korumasının sağladığını ifade etti.

MANDELA’NIN NAAŞI, HALKIN ZİYARETİNE AÇILACAK

95 yaşındaki Mandela, vasiyeti üzerine, 15 Aralık Pazar günü çocukluk yıllarını geçirdiği Doğu Cape eyalatindeki Qunu köyünde toprağa verilecek.

Mandela'nın şu anda idari başkent Pretoria’daki 1 Military Hastanesi’nde tutulan naaşı, 11 Aralık Çarşamba törenle Devlet Başkanlığı Sarayı olan Birlik Binası’nda 10.00’dan itibaren önce ailesine, sonra dünya liderlerine gösterilecek. Efsane liderin cansız bedenini Cuma gününden sonra özgürlüğe kavuşturduğu halkı ziyaret edecek. CİHAN

Mandela'nın cenazesi, Amerika ile Küba'yı barıştırdı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×