Maliki, Şii müttefiklerinin desteğini de kaybetti

Irak'ta iki büyük Şii hareketinin lideri Mukteda el Sadr ve Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Ammar el Hekim başkent Bağdat'ta bir araya geldi.

Maliki, Şii müttefiklerinin desteğini de kaybetti
07 Nisan 2014 Pazartesi 16:38

Irak'ta iki büyük Şii hareketinin lideri Mukteda el Sadr ve Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Ammar el Hekim başkent Bağdat'ta bir araya geldi. Başbakan Nuri el Maliki'nin üçüncü kez başbakan olmasına karşı çıkan iki lider, 30 Nisan'da yapılacak seçimlerde güç birliğine gitme kararı aldı.

Maliki yönetiminin Irak'ı iç savaşa doğru götürdüğünü öne süren iki lider, parlamento seçimlerinden sonra mezhepsel çatışmalardan uzak bir ortam oluşturmak için çaba serf edeceklerine dikkat çekti.

Irak Parlamentosunda 40 sandalyesi bulunan Ahrar Fraksiyonun Başkanı Mukteda Sadr ile 16 sandalye sahip Yüksek İslam Konseyi 2009 seçiminden sonra Maliki'ye büyük destek vermişti.

Irak anayasasına göre meclisteki 328 sandalyenin yarısından fazla elde eden parti ya da koalisyon hükümeti kurabiliyor.

2009 seçiminde 91 sandalye elde eden Maliki; 70 sandalyeye sahip Kürt partileri ile Ammar Hekim ve Mukteda Sadr'ın desteği ile hükümet kurmuştu. Kürt partilerinin desteğini de daha önce kaybeden Maliki'nin iki önemli müttefiki tarafından da dışlanmasıyla üçüncü kez başbakan olma şansını büyük ölçüde kaybettiği yorumları yapılıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×