Maliki, millî birlik hükümeti çağrılarını reddetti

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, kuzeydeki birçok şehrin düşmesi sebebiyle millî kurtuluş hükümeti kurulması çağrılarını reddetti.Eski Başbakan İyad Allavi dahil birçok politikacının yaptığı çağrının ‘anayasaya karşı darbe’...

Maliki, millî birlik hükümeti çağrılarını reddetti
25 Haziran 2014 Çarşamba 17:33

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, kuzeydeki birçok şehrin düşmesi sebebiyle millî kurtuluş hükümeti kurulması çağrılarını reddetti.

Eski Başbakan İyad Allavi dahil birçok politikacının yaptığı çağrının ‘anayasaya karşı darbe’ anlamına geleceğini öne süren Maliki, siyasi partilere ‘militanlara karşı safları sıklaştırın’ diye seslendi. Fakat ABD’nin Sünnileri de kapsayıcı bir yönetim anlayışı talebi Maliki’de karşılık bulmadı.

Maliki, “Terörle mücadelenin sertliğine rağmen, biz Irak halkının irade ve seçimine sadık kalacağız.” dedi. Nuri el Maliki, siyasetçileri kastederek, anayasaya başkaldıranların militanlardan çok daha tehlikeli olduğunu ifade etti.

Maliki’nin Kanun Devleti partisi, son seçimlerde 328 üyeli mecliste 92 sandalye kazanmıştı. Yeni meclisin ilk toplantısını ay sonunda yaparak başkanını seçmesi bekleniyor. Meclis, cumhurbaşkanını ise bir ay içinde seçmek zorunda. Yeni cumhurbaşkanı daha sonra en çok desteğe sahip siyasi oluşumun liderini hükümeti kurmakla görevlendirecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×