Malezya kayıp uçakla ilgili Japonya’dan yardım istedi

Malezya Havayolları’na ait Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan ve 4 gün önce ortadan kaybolan uçakla ilgili Malezya, Japonya’dan arama çalışmaları için yardım talep etti.

Malezya kayıp uçakla ilgili Japonya’dan yardım istedi
11 Mart 2014 Salı 14:03

Malezya Havayolları’na ait Kuala Lumpur-Pekin seferini yapan ve 4 gün önce ortadan kaybolan uçakla ilgili Malezya, Japonya’dan arama çalışmaları için yardım talep etti. Tokyo yönetimi ise yapılan yardım çağrısına karşılık her türlü imkânı sağlayacağı taahhüdünde bulundu.

MH370 sefer sayılı uçak 239 yolcusuyla Güney Çin Denizi üzerinde Vietnam hava sahası yakınında Pazar günü ortadan kaybolmuştu.

Malezyalı yetkililer, uçuş kartını alan tüm yolcuların söz konusu uçağa bindiğini duyurdu. Bu açıklamayla, daha önce Malezya Sicil Havacılık Kurumu’nun, beş yolcunun uçuş kartını aldığı halde uçağa binmediği açıklaması da yalanlanmış oldu.

Öte yandan bugün yapılan diğer bir açıklamada, uçağa çalıntı pasaportla binen iki kişiden birinin, 19 yaşında Pouria Nour Mohammad Mehrdad isimli İranlı bir erkek olduğu kaydedildi. İranlı’nın Frankfurt’ta yaşayan annesinin ise oğlunun çalıntı pasaport kullandığını bildiği ifade edildi. Ayrıca İranlı gencin herhangi bir terörist grupla bağlantısı olmadığı ve hedefinin Almanya’ya göç etmek olduğu belirtildi.

Çalıntı pasaportla binen yolcuklardan birinin terörle ilgisinin olmadığını açıklayan Malezya hükümeti, her ihtimale karşı ‘’uçak kaçırma ve terör’’ ihtimali üzerinde durmaya devam ediyor. Yetkililer, çalıntı pasaportla uçağa binenlerin kullandığı pasaportların, uluslararası havacılık kurallarına göre uygunluk arz ettiğini söyledi.

Uçakta 154 yolcusu bulunan Çin ise henüz bir sonuca ulaşılamayan arama çalışmaları için Kuala Lumpur’dan daha fazla çaba göstermesini istedi. Çin ayrıca uçakta bulunan vatandaşlarının fotoğraflarını Malezya’ya gönderdiğini bildirdi. Bu arada Malezya Havayolları, bu sabah Pekin’den yerel saatle 01.30’da kalkan tarifeli uçakla yolcu yakınlarının bir bölümünü Malezya’ya götürdü.CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×