Londra'da üniversite kampüsündeki iftar çadırı gelenekselleşti

SOAS Üniversitesi öğrencilerinin geçtiğimiz yıl başlattığı “The Ramadan Tent - Ramazan Çadırı" etkinliği, Ramazan ayının gelmesiyle tekrar kuruldu. SOAS öğrencileri ve dışarıdan katılan gönüllüler tarafından üniversitesinin kampüsüne...

Londra'da üniversite kampüsündeki iftar çadırı gelenekselleşti
03 Temmuz 2014 Perşembe 15:38

SOAS Üniversitesi öğrencilerinin geçtiğimiz yıl başlattığı “The Ramadan Tent - Ramazan Çadırı" etkinliği, Ramazan ayının gelmesiyle tekrar kuruldu. SOAS öğrencileri ve dışarıdan katılan gönüllüler tarafından üniversitesinin kampüsüne kurulan çadır, Ramazan ayı boyunca binlerce kişiye iftarda ev sahipliği yapacak.

Kapıları herkese açık olan iftara dünyanın bir çok yerinden İngiltere’ye okumaya gelmiş Müslüman öğrenciler, evsiz ve yoksullar, çalışanlar hatta gayrimüslimler katılım gösteriyor. Gönüllü öğrencilerin kurduğu üç sıra halindeki uzun yer sofralarında orucunu açan katılımcıların yemek servisini de yine gönüllü öğrenciler yapıyor.

Projenin koordinatörü Ruman Hasan Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, “Bu projeye geçen sene dahil oldum. O zamanlar projenin ne olduğuna, nasıl gerçekleştirileceğine, nasıl finanse edileceğine dair hiçbir fikrimiz yoktu. Sonra bir araya geldik ve süreç bu şekilde başladı. Başta sadece odada toplanan bir grup öğrenciydik, sonra herkesten fikirler çıkmaya başladı ve proje hayata geçti.” diye konuştu.

“Bu sene 22 tane gönüllü öğrencimiz var, katılım beklediğimizden çok daha fazla. Geçen seneyle karşılaştırmam gerekirse bu sene gönüllü sayısını ikiye katladık.” diyerek projeye olan ilginin arttığını anlatan Ruman Hasan, katılımcıların da bu sene çeşitlilik gösterdiğinden, gayrimüslimlerin de özellikle Müslüman kültürünü tanımak için bu etkinliği bir fırsat olarak gördüğünden bahsetti.

Bu projeyle asıl hedefledikleri şeyin farklı inanç ve kültürdeki insanları bir araya getirmek olduğunu söyleyen Ruman, “Hele medyanın Müslümanları hep negatif yönleriyle yansıttığı şu dönemde, bunu İslam kültürünü doğru şekilde tanıtmak için bir fırsat olarak görüyorum.” dedi.

“İSLAM'IN GÜZEL MESAJLARINI İLETMEK İÇİN BU TÜR ETKİNLİKLERE ÇOK İHTİYAÇ VAR”

Ezan okununcaya kadar Müslüman arkadaşlarının yanında saygıyla oturup sofradaki yemeklere dokunmamış, cemaatle namaz kılındığı sırada sessizliği koruyup ilgiyle izlemiş öğrenciler de bu etkinlikte yer almaktan memnun görünüyor. SOAS öğrencilerinden Ivan, “Burada çok güzel bir atmosfer var. Söylemem lazım ki, çok muhteşem günlere sahipsiniz. İnananlar için oldukça kutsal ve güçlü bir duygu olmalı; hep beraber orucunu açmak, insanlarla bir araya gelmek.” diyerek gözlemlerini ve duygularını paylaştı.

Bir başka SOAS öğrencisi James de memnuniyetini “Bu etkinliği organize ettiği için Omar’la (The Ramadan Tent projesinin kurucusu) çok gurur duyuyorum. Bence bu çok değerli bir etkinlik. İngilterenin geri kalanına baktığınız zaman buna benzer etkinlikleri göremiyorsunuz. Ramazan halka açık olması gerekirken, çoğunlukla camilerle sınırlandırılmış etkinlikler yapıyorlar. Bu tür halka açık etkinlikler İngiltere’nin geri kalanına İslamın güzel mesajlarını iletmek için ihtiyaç duyulan şey.” sözleriyle dile getirdi.

Ramazan Çadırı, Müslüman ülkelerden İngiltere’ye okumaya gelmiş öğrenciler için de çok önemli bir yere sahip. Iraklı öğrenci Zeena, ailesinin Irak’ta olduğunu, özellikle Ramazan'da onları daha çok özlediğini fakat bu tür etkinlikler sayesinde Ramazan'da kendisini yalnız hissetmediğini anlattı. Iraklı öğrenci, “Ramazan’da yuvanızı ve kalabalık aile toplantılarını özleten nostaljik bir hava var... Ve ben burada tek başıma olduğum için Müslüman kardeşlerimizle bir araya gelip yemek yememiz, namaz kılmamız çok güzel bir şey, beni eve daha yakın hissettiriyor.” şeklinde duygularını paylaştı.

Yatsı vaktine yakın öğrencilerin el birliği ile ortalığı toparlayıp, artan yemeklerin de ayrılanlara dağıtılmasıyla biten ziyafet, Ramazan ayı boyunca her gün katılımcılarını bekliyor olacak. CİHAN

Londra'da üniversite kampüsündeki iftar çadırı gelenekselleşti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×