Libya Meclisi'ni silahlı milisler bastı

Libya'da Ali Zeydan'dan boşalan başbakanlık koltuğuna oturacak yeni ismi belirlemek üzere toplanan meclis silahlı kişiler tarafından basıldı.Başbakan adaylarından birine yakın olduğu öne sürülen silahlı kişiler, mecliste ateş açarak milletvekillerini...

Libya Meclisi'ni silahlı milisler bastı
29 Nisan 2014 Salı 21:53

Libya'da Ali Zeydan'dan boşalan başbakanlık koltuğuna oturacak yeni ismi belirlemek üzere toplanan meclis silahlı kişiler tarafından basıldı.

Başbakan adaylarından birine yakın olduğu öne sürülen silahlı kişiler, mecliste ateş açarak milletvekillerini dışarı çıkardı. Oylama ise gelecek haftaya ertelendi.

Meclis Sözcüsü Ömer Hümeydan, olayda yaralananların olduğunu söyledi.

Milletvekilleri bugün, geçici Başbakan Abdullah el Sinni'nin istifasının ardından başbakanı belirlemek üzere toplanmıştı. El Sinni de ailesinin silahlı kişilerin saldırısına uğramasının ardından istifa etmişti. Daha önce ise Başbakan Ali Zeydan, ülkenin doğusundaki silahlı grupların ele geçirdikleri limanlardan petrol satışı yapmalarına engel olamayınca istifa etmişti.

Mecliste yapılan ilk tur oylamada yedi aday arasından işadamı Ahmed Meytik en fazla oyu almıştı. İkinci tur ise Meytik ile rakibi Ömer el Hasi arasında geçecekti. Fakat bu sırada meclis basıldı.

Libya'da hükümet, Muammer Kaddafi'nin devrilmesinde önemli rol oynayan silahlı grupları kontrol altında tutmakta zorlanıyor. Milisler daha önce de meclisi basarak siyasetçileri baskı altına almıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×