LeBron, milli marş sırasında ayağa kalkacak

"Milli marş sırasında ayağa kalkacağım çünkü buna inanıyorum ancak bu, Colin Kaepernick ile aynı fikirde olmadığım ve yaptığına saygı duymadığım anlamına gelmiyor"

LeBron, milli marş sırasında ayağa kalkacak
27 Eylül 2016 Salı 11:12


Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Cleveland Cavaliers'ın yıldız oyuncusu LeBron James, ırk ayrımcılığını protesto etmek amacıyla milli marş sırasında ayağa kalkmayan Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick'i desteklediğini ama kendisinin böyle bir şey yapmayacağını söyledi.

Geçen yıl Cleveland Cavaliers'ın, tarihinin ilk NBA şampiyonluğunu elde etmesinde başrol oynayan James, ABD'deki siyahi vatandaşlara, polis tarafından ırkçı muamelede bulunulduğu tartışması hakkında kulübünün basın gününde değerlendirmelerde bulundu.

Cavaliers'ın yanı sıra Miami Heat formasıyla da 2 şampiyonluk kazanan, 4 kez normal sezonun, 3 kez ise final serisinin en değerli oyuncusu seçilen James, "Siyasetçi değilim ama bu ülkede yaşıyorum ve bu toplumda nasıl büyüyeceğinden endişelendiğim çocuklarım var. Çünkü hayatlarını kaybeden masum insanlar konusunda bir şey yapılmıyormuş gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

31 yaşındaki James, Amerikan Futbolu Ligi'nde (NFL) San Francisco 49ers'ta oynayan Colin Kaepernick'in, polisin ırkçı yaklaşımını, milli marş sırasında ayağa kalkmayarak protesto etmesine ilişkin ise şunları kaydetti:

"Herkesin, inandıklarını barışçıl bir yolla ifade etmeye hakkı var. Colin Kaepernick'in yaptığı da kesinlikle bu ve ben buna saygı duyuyorum. Fakat milli marş sırasında ayağa kalkacağım. Çünkü buna inanıyorum ancak bu, Colin Kaepernick'le aynı fikirde olmadığım ve yaptığına saygı duymadığım anlamına gelmiyor."

16 Eylül'de, ABD'nin Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde yaşanan olayda, aracının önünde elleri havada bekleyen Terence Crutcher adlı ABD'li siyahi vatandaş, polisler tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayın görüntü kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından polisler hakkında soruşturma açılmıştı.

Olaya, takımının maçları öncesinde çalınan milli marşlarda ayağa kalkmayarak tepki gösteren NFL oyuncusu Kaepernick, bu davranışı nedeniyle ölüm tehditleri aldığını açıklamıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×