Lazkiye Limanı kimyasal silahları karşılamaya hazır

Suriye yönetimi kimyasal silahların taşınacağı Lazkiye Limanı’nda gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

Lazkiye Limanı kimyasal silahları karşılamaya hazır
02 Ocak 2014 Perşembe 17:18

Suriye yönetimi kimyasal silahların taşınacağı Lazkiye Limanı’nda gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi. Şam yönetimi Lazkiye Limanı'nın kimyasal silahların taşınması için hazır olduğunu bildirdi.

Lazkiye Valisi Ahmet Abdulkadir, kimyasal silahların gemilere yükleneceği Lazkiye Limanı’nda gerekli tüm denetimlerin tamamlandığını söyledi. Vali Abdulkadir, Kimyasal Silahların Yasaklaması Örgütü Suriye’deki Koordinatörü Sigrid Kaag’ın da limanın silahların nakline hazır hale geldiğini onaylandığını aktardı.

Öte yandan Kaag, geçen yıl sonunda tamamlanması öngörülen kimyasal silah nakli ile ilgili tüm taraflara çabalarını artırmalarını istedi. Gecikme gerekçesi olarak kötü hava şartları ve ulaşımdaki aksaklıkları gösterdi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, 15 Kasım’da Suriye’deki kimyasal silahların 31 Aralık’a kadar ülke dışına çıkarılması için bir takvim belirlemişti. Bu takvim, Suriye’nin tüm kimyasal silahlarının 2014 ortasına kadar imha edilmesini de öngörüyor.

Söz konusu planın ilk aşamasında, Suriye’nin kimyasal silahları paketlenip Lazkiye Limanı’na taşınacak. Ardından kimyasallar Danimarka ve Norveç'in kargo gemileri ile İtalya'daki bir limana taşınacak ve burada Amerikan Cape Ray gemisine yüklenecek. Kimyasal silahlar, bu iş için özel olarak teçhiz edilen Amerikan gemisinde açık sularda imha edilecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×