Lavrov, Aliyev’e Putin’in mesajını iletti: Bakü-Moskova ilişkileri stratejik

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti. Bakü’de gerçekleşen görüşmede Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülke ilişkilerinin stratejik özelliğine vurgu yaptığı mesajını...

Lavrov, Aliyev’e Putin’in mesajını iletti: Bakü-Moskova ilişkileri stratejik
18 Haziran 2014 Çarşamba 18:58

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti. Bakü’de gerçekleşen görüşmede Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülke ilişkilerinin stratejik özelliğine vurgu yaptığı mesajını iletti. Rusya ve Azerbaycan ekonomik, yatırım ve insani alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için çalışacak.

Azeri meslektaşı Elmar Mammadyarov’la Hazar Denizi’ne komşu ülkeler zirvesi hazırlık süreci, statü sorunu ve Yukarı Karabağ krizi ile ilgili görüşme yaptıkları bilgisini veren Lavrov, BM, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konseyi’nde ortak çalışmaları ele aldıklarını kaydetti.

Rusya ile her alanda işbirliğine hazır olduklarına değinen Aliyev de, ilişkilerin geliştiğini ve farklı alanlarla zenginleştiğini söyledi. Putin’in Bakü’ye gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Aliyev, 2011’de BM Güvenlik Konseyi üyeliği seçiminde ve Avrupa Konseyi’ndeki çalışmalarda desteği nedeni ile Rusya’ya teşekkür etti.

Azerbaycan temasları ile ilgili basının sorularını cevaplayan Lavrov, Gümrük Birliği ya da Avrasya Ekonomik Birliği’ne üyelik için Bakü’ye resmi bir davetlerinin olmadığını, ancak daha yakın çalışmak isteyen ülkelere her zaman açık olduklarını belirtti.

Yukarı Karabağ sorununun uluslar arası görüşmeler çerçevesinde sürdürüldüğüne değinen Lavrov, Rusya, Kazakistan ve Belarus’un dahil olduğu Gümrük Birliği ve yeni üyeler konusunun süreçle bağlantılı olmadığını ifade etti. Avrasya entegrasyonunda Yukarı Karabağ’ın engel olmayacağını kaydeden Lavrov, Ermenistan’ın hukuki altyapıyı tamamlaması durumunda birliğe dahil olabileceğini söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×