Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu'l Gayt, Yemenli taraflar arasındaki müzakerelerde yaşanan gerilemeden rahatsızlık duyduğunu ifade etti

Kuveyt'teki Yemen müzakereleri

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu'l Gayt, Yemenli taraflar arasındaki müzakere sürecinde yaşanan gerilemeden rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Ebu'l Gayt'ın sözcüsü Mahmud Afifi, yazılı açıklamasında, "Ebu'l Gayt, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresinin (GPC) yüksek siyasi konseyi kurduklarını ilan etmesinden sonra çözüm sürecinde yaşanan gerilemeden son derece rahatsız oldu." ifadesini kullandı.

Açıklamada, Ebu'l Gayt'ın barış müzakereleri sürecinin Arap Birliği ve BM'nin bu konudaki kararları doğrultusunda devam etmesinin zorunlu olduğunu düşündüğü aktarıldı.

GPC'yi temsilen partinin Başkan Yardımcısı Sadık Emin Ebu Ra's geçen perşembe, Husiler ile GPC arasında "ulusal siyasi anlaşma" imzalandığını duyurmuştu.

Yemen'de Husiler ve Salih yanlıları ile hükümet güçleri arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıklara çözüm için düzenlenen müzakerelerin ilk turu, 21 Nisan'da Kuveyt'te başlamıştı.
Taraflar arasında 70 gün devam eden ilk tur, 15 Temmuz'da yeniden başlatılmak üzere 29 Haziran'da askıya alınmıştı. Kuveyt'te 17 Temmuz'da başlayan ikinci turda belirlenen gündem meseleleri üzerinde anlaşmazlık yaşanmıştı. Müzakereler, BM'nin talebi doğrultusunda bir hafta uzatılmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×